Öğretmen Diyarı

Parkinsona hareketle direnin

Hareketlerdeki yavaşlama ile kendini gösteren Parkinson hastalığının tedavisinde ilaç kadar önemli bir unsur da hareket etmek. Parkinson Hastalığı Derneği, 'Dünya Parkinson Hastalığı Günü' nedeniyle bu yıl 12 Nisan Cumartesi günü İstanbul Yıldız Parkı'nda çok önemli bir etkinlik düzenliyor. Etkinlikte 'hareketle hastalığa direnebilmenin mümkün olduğu' anlatılacak, ayrıca hastalar, hasta yakınları ve doktorlar açık havada hep birlikte, egzersiz yapacak.

 

SADECE YAŞLILIK HASTALIĞI DEĞİL!

 

En bilinen belirtileri 'hareketlerin yavaşlaması ve titreme' olan Parkinson hastalığıyla mücadele eden insan sayısı, tüm dünyada 10 milyon olarak tahmin ediliyor. Türkiye'de ise bu rakam 100-130 bin arasında. Her yıl 10 bin kişiye Parkinson teşhisi konulan Türkiye'de, 2030 yılında hasta sayısının iki katına çıkması bekleniyor. Bu hızlı artışa karşın, hastaların sadece yaklaşık yarısı tedavi görüyor. Bunun en önemli nedeni, hastalığın bazı hastalarda geç tanınması yanında bazen de açığa çıkmasının istenmemesi nedeniyle hekime başvurunun azlığı. Parkinson hastalığının 65 yaş üstü bireylerde görülme sıklığı yüzde 1 iken, 80 yaş üzerinde yüzde 5'e çıkıyor. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Parkinson 20'li ve 30'lu yaşlarda da görülebiliyor. Hastalığın bu yaşlarda görülme oranı ise yüzde 5-10.

 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HENÜZ UYGULANMIYOR

 

Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Elibol, Parkinson hastalığında erken teşhis, egzersiz ve düzenli ilaç kullanımının çok büyük önem taşıdığını belirterek, "Hastaların her şeye rağmen hareketten vazgeçmemeleri ilaç kullanımı kadar etkili" diyor. Hasta ve hasta yakınlarının Parkinsonla ilgili bilinçlenmelerinin önemli avantajlar oluşturduğunu anlatan Elibol şu bilgileri veriyor:"Mevcut durumda, Parkinsonun en bilinen tedavisi ilaç. İlaçların aksatılmadan kullanılması çok büyük önem taşıyor. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda, beyin pili takılması ve yakma gibi cerrahi müdahaleler yapılıyor. Hali hazırda deneysel olarak sürdürülen kök hücre, hücre nakli, gen tedavileri ve aşı gibi çalışmalar geleceğe dair umutları artırıyor. Yalnız, kök hücre tedavisi, henüz hiçbir şekilde Parkinson için uygulanmıyor. O yüzden bu konudaki yanıltıcı haberlere karşı hastalarımızı sürekli uyarma ihtiyacı duyuyoruz... Hastalarımıza çok önemli bir uyarımız da hareket etmeleri konusunda oluyor. Araştırmalar, hareket etmenin, düzenli egzersiz yapmanın, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan en önemli unsurlar olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden bu yıl Dünya Parkinson Günü ile ilgili temamızı 'hareket' olarak seçtik."

 

YILDIZ PARKI'NDA HAREKET BAŞROLDE OLACAK

 

Parkinson Hastalığı Derneği'nin İstanbul Yıldız Parkı'nda düzenleyeceği etkinlik, 12 Nisan Cumartesi Günü, saat 10.00'da başlayacak. 13.30'a kadar sürecek etkinlikte, hastalara ilaç kullanımından, evlerini nasıl düzenleyeceklerine kadar birçok konuda bizzat doktorlar tarafından bilgi verilecek. Hareket ise, etkinliğin başrolünde olacak! Uzman fizyoterapistler ve Tai-Chi eğitmenleri hastalara evlerinde uygulayabilecekleri egzersizleri gösterecekler ve hareketin önemini anlatacaklar. Ayrıca açık havada; hastalar, hasta yakınları, doktorlar ve uzmanlar, hep birlikte hareket edecek.

\"NTV\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim