Öğretmen Diyarı

Pankreas kanseri kimler için risk oluşturuyor?

Gelişen tıpla birlikte bir çokkanser türüne çare bulunabilirken pankreas kanseri için ölüm oranlarının düşüşünde bu iyileşme görülmedi. Pankreas kanseri tedavisinde önemli olan kriterler nelerdir? Pankreas kanseri için yapılan taramaların önemi nedir? Hepsi haberimizde. 

 

Son yıllarda akciğer,meme,prostat ve kalın bağırsak kanserlerine bağlı ölüm oranlarında düşüş yaşanmasına rağmen aynı durum pankreas için geçerli olmamıştır.Bazı tümörlerde ölüm oranlarında düşüş yaşanması sadece etkintedavi yöntemlerinin bulunmasına değil erkentanı vetarama programlarının başarılı bir şekilde uygulanmasına da bağlıdır.Bu anlayıştan doğan yeni bir cerrahi yaklaşımda önleyici cerrahidir.

Önleyici cerrahi kavramı kansere yatkınlığı bilinen bir kişidekanser öncesi değişiklikler yada erkenkanser olarak tanımlanabilecek doku değişiklikleri bulunması durumundakanser gelişmeden yapılan cerrahi girişimlerdir.

Geçmişte pankreas kanseri tarama veya erkentanı programları açısından az sıklıkta görülmesi nedeniyle uygun bulunmamıştır.Günümüzde oluşan bilgi birikimi bu görüşü kısmen değiştirmiştir.

 

Pankreas kanseri

tanı konulduğunda ileri bir aşamada olsa bile yıllarca süren birkanser gelişim sürecinden geçerek bu aşamaya gelmektedir.

 

Pankreas kanseri

başlangıçta iyi huylu olarak gelişen bazı öncül lezyonlardan zaman içerisinde kansere dönüşmektedir.Bu öncül lezyonların günümüzde daha fazla saptanır olması pankreas kanserlerinin önlenmesini veya daha fazla tanınmasını sağlayabilmektedir.

Pankreas kanserlerinin

görülme sıklığının düşük olması genel toplum taramalarını anlamlı kıldırmamakla beraber, bazı yüksek riskli hasta gruplarının özeltarama programlarıyla incelenmesi erken kanserlerin ve öncül problemlerin saptanmasını sağlayarak kansere bağlı ölümleri azaltabilecektir.

PANKREAS KANSERİ RİSKLİ GRUPLARI

 

Genetik olmayan risk faktörleri arasında en net olarak bilinenler sigara kullanımı,obesite,kronik pankreatit ve aşırı alkol tüketimidir.Bu risk faktörlerinden sadece kronik pankreatittarama programlarına dahil olmayı gerektirecek kadar yüksek riske sahiptir.Kronik pankratitli kişilerde risk 16 kat fazladır.Genetik olmayan risk faktörleri arasındaki diğer grup ise bizim kontrol edemeyeceğimiz faktörler içerisinde yer alan pankreas kistleridir.Özellikle İPMN ve müsinöz kistler ile kansere dönüşüm arasındaki ilişki çok net olarak ortaya konmuştur.

Genetik risk faktörleri arasında üç ana grup vardır.Ailevi pankreas kanseri en yüksek risk faktörüdür ancak nadir bir durumdur.En az üç birinci derece yakınında pankreas kanseri olanlar bu gruptadır ve bu durum riski 30 kat arttırmaktadır.Birinci dereceden bir aile bireyinde pankreas kanseri olması riski 4.5 kat arttırmaktadır ve böyle bir durumda pankreas kanserine yakalanma riski 70 yaşına gelindiğinde yaklaşık %2 'dir.

Diğer genetik rahatsızlıklar familial polipozis coli,meme ve Yumurtalıkkanser sendromu,Peutz-Jeghers sendromu ve herediter pankreatittir.

RİSKLİ HASTALARDA TARAMA YÖNTEMLERİ

Kalıtsal olmayan risk grubundaki hastalar kronik pankreatit ve pankreas kisti olan hastalardır.Bu hastalar genellikle bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans(MR) ile görüntülenerek incelenirler.Bunlara ek olarak son yıllarda gerektiğinde endoskopik ultrasonografi de uygulanmaktadır.Kalıtımsal risk grubundaki hastalara da benzer yöntemler uygulanmaktadır.

Butarama programlarında amaç erken kanserleri saptamak olduğu kadarkanser öncesi gelişen ve kansere dönüşebilen doku değişikliklerini saptayabilmektir.Genel olarak topluma göre 5-10 kat risk taşıyan hastalarda 50 yaşta butarama programlarını başlatmak önerilmektedir

Risk taşıyan hastalardatarama programlarında solid lezyon,kist veya PanIN-3 olarak adlandırılan problemler saptandığında cerrahitedavi koruyucu olarak önerilmektedir

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim