Öğretmen Diyarı

 Olumsuz düşünceleri yazıp çöpe atın

Amerikalı bilimadamlarının İspanyol meslektaşlarıyla birlikte yaptığı  araştırma, olumsuz ve istenmeyen düşünceleri yazıp çöpe atanların, ruhsal olarak rahatladığını gösterdi. Araştırmayı yapanlardan Richard Petty, bu yaklaşımın ”aptalca”  gelebileceğini ancak fiziksel olarak düşünceleri ”atmanın” işe yaradığını  gördüklerini belirtti.

Ohio Devlet Üniversitesi’nden Petty, kişilerin düşüncelerini somut  nesneler olarak değerlendirebileceğini belirterek, ”Düşüncelerimizden onları  görür gibi bahsediyoruz. Düşüncelerimize tutunuyoruz. Onlara dayanıyoruz. Tüm  bunlar düşüncelerimizi bizim için daha gerçek hale getiriyor” ifadesini  kullandı.

Bilimadamları konuyu araştırmak üzere 3 deney yaptı.

Bilgisayar ortamında yapılan 3. deneyde, 78 İspanyol lise öğrencisinden  düşüncelerini yazmaları istendi. Öğrencilerin yarısından yazdıklarını çöp kutusuna göndermeleri, diğer yarısından bunları kaydetmelerini isteyen bilimadamları, ”düşüncelerini çöp kutusuna gönderenlerin düşüncelerinden kurtulduğunu” gördü.

Araştırmacılar ayrıca, olumlu düşüncelerini kağıda yazıp çantasında ya da cüzdanında taşıyanların da bundan olumlu yönde etkilendiğini belirtti. Düşüncelerin çöpe gönderildiğini hayal etmenin ise etkili olmadığı belirlendi. Araştırma, Psychological Science dergisinde yayımlandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim