Öğretmen Diyarı

Okullar obez ediyor

Okullar obez ediyor

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, çocukların okullarda tüketilen tost, kızartma, hamburger, fast-food türü yağ oranı çok yüksek besinler nedeniyle aşırı kilo alımları yaşayabileceğini ve bunun da ileriki dönemlerde obeziteye kadar gidebileceğini belirtti.

 Okullardaki beslenme obeziteye yol açıyor

 

Okulların açılmasıyla birlikte ebeveynler için çocukların beslenme konusu daha önemli hale geldi. Okula giden çocukların çok iyi beslenmesi gerektiğini vurgulayan Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, büyüme çağında olan çocukların iyi beslenebilmeleri için anne ve babalara ciddi görevler düştüğünü söyledi. Çocukların yanlış beslenme nedeniyle obezite ile karşı karşıya kalabileceğine değinen Fakılı, “Okuldaki yanlış beslenmeyle birlikte, çocuklar okullarda tüketilen tost, kızartma, hamburger, fast-food türü yağ oranı çok yüksek besinler nedeniyle aşırı kilo alımları yaşayabilir. Bu da ileriki dönemlerde obezite riskini arttırabilir” diyerek velileri uyardı.

Özellikle okula yeni başlayan çocukların ilk defa ebeveynlerinin kontrolü dışında beslendiğini belirten Fakılı, “Okula yeni gidecek olan çocuklar ilk kez ailelerinin kontrolü dışında kalıyor. Bu durum çocukların beslenmesi ile alakalı bir takım riskleri beraberinde getiriyor. Bu risklerin başında da yanlış beslenme alışkanlığının kazanılma ihtimali geliyor” dedi.

 

Aileler çocuklarına beslenme çantaları hazırlamalı

Ailelerin, çocuklarının okuldaki beslenmelerini de takip etmeleri gerektiğine dikkat çeken Fakılı, şunları kaydetti: “Aileler çocuklarının okul sınırları içerisindeki beslenmelerine de dikkat etmeli. Çocuklarını okul kantinlerinde satılan cips, çikolata ve gazlı içeceklerden uzak tutmalıdır. Bunun için de aileler çocukların okulda tüketebilecekleri besleyici ara öğünler hazırlamalı, beslenme çantalarına kuru meyveler, süt ve meyveli sütler koymalılar”

Çocukların sağlığını tehlikeye atacak bu durumları ortadan kaldırılması için kahvaltının büyük önem taşıdığını söyleyen Fakılı, “Okula giden çocuklar için sabah kahvaltısı mutlak bir önem arz ediyor. Çünkü güne kahvaltı ile başlamak çocuklar için pozitif bir etki oluşturacaktır. Kahvaltıda çocuklar yumurta ve peyniri özellikle tüketmeli, çay yerine daha çok taze sıkılmış meyve sularını ya da sütü tercih etmeliler. Bunların dışında çocuklar kepekli ekmekten uzak durmalı onun yerine tam tahıllı ekmeği tüketmeliler” ifadelerine yer verdi.

 

Anahtar Kelimeler:
Okullar Obez Ediyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol