Öğretmen Diyarı

Okula giderken çantası doğru mu?

Çocuklarda hatalı çanta kullanımı duruş bozukluğuna ve ileride bel, boyun ve diz rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Çantaların kol askılarının dar ve çok sıkı olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Uzman Dr. İlker Solmaz,  aksi takdirde omuz bölgesinden geçen sinirlerin sıkışarak kollarda, ellerde uyuşukluğa ve kuvvet kaybına neden olabileceğini anlatıyor.

Çanta alırken boş çantanın çok hafif olmasına dikkat edilmesini isteyen Uzm. Dr. İlker Solmaz, “Çantanın üzerinde ağırlığı arttıracak türde süslemeler bulunmamalı. Omuz kısımları geniş ve gerginliği yeteri derecede olmalıdır. Omuz ve sırt kısmında mümkünse sünger desteği bulunmalıdır” diyor.

“Çantaların birçok bölme içermesine dikkat edilmeli. Birden fazla bölme yük dağılımının düzenli biçimde olmasını sağlıyor.

Ağır çanta çocuğu arkaya çekerken, çocuk öne doğru eğilerek kamburluğunu arttırır bu da kişide uzun dönemde duruş bozukluklarına neden olabilir. Çantaları genellikle çocuklar tek omuzda taşımayı severler. Bu da çocuğun duruşunda dengesizliğe yol açar. Omurgaya çantanın taşındığı bölgede ağır yük biner. Dolayısıyla çanta aynı anda iki omuzda birlikte taşınmalı.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim