Öğretmen Diyarı

Okul kantinlerinde kanserojen alarmı

Türkiye'nin geleceği çocuklarımızın can güvenliğine okuldan başlamak gerektiğini hatırlatan eğitim sendikaları Meclis'i okul kantinleri hakkında şikayet yağmuruna tuttu.

 

Sendikalar, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'ya okul kantinleri ve okul temizliği ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

 

ACİL ÖNLEM ALINMALI

 

Okul kantinlerinde tam anlamıyla başıboşluk yaşandığını belirten Havutça kantinlerde Çin malı ürün satıldığını vurguladı. Havutça, "Kanserojen etkisi olduğu söylenen bu ürünlerin kantine girişi yasaklanmalı. Acil olarak MEB bu konuda önlem almalı" dedi.

Okul kantinlerinde temizlik sorunu yaşandığını da aktaran Havutça, piyasa fiyatı 25 ve 50 kuruş olan pet şişe sularının okullarda 1 liradan satıldığını, bazılarında fiyatın daha da arttığını belirtti.

 

Havutça, "Çocuk günde 3 şişe su içse aylık maliyeti 60 lira. Parası olmayan çocuk temiz olmayan tuvaletlerde ağzını musluğa dayayıp su içiyor.

 

Çocukların su hakkı var. Bütün katlarda 2-3 sebil olmalı. Ayrıca okullardan şebeke suyu numuneleri alınıp incelenmeli ve kamuoyuna açıklanmalı" dedi.

 

PEDOFİLİ UYARISI

 

Havutça, sendikaların, okullarda pedofili konusuna dikkat çektiğini, okul kantini ve servislerde çalışan kişilerin sabıka kaydına dikkat edilmesi gerektiği yönünde uyarılarının bulunduğuna da dikkat çekti.

 

OBEZİTE TEHLİKESİ

 

Her okulda diyetisyen olması gerektiğini de anlatan Havutça, diyetisyenlerin okulda yeterli ve dengeli beslenme konusunu yakından takip etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Ezelhan ÜSTÜNKAYA

\"Bugün\"

memrlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim