Öğretmen Diyarı

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARI HASTALIKLARDAN NASIL KORURUZ?

Yazar: Uzman Doktor Yeşim EKER
Kış mevsiminin gelmesiyle kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen sürenin artması, hasta kişilerle temas ve soğuk havalar, çocuklarda enfeksiyon hastalıklarının artmasına sebep oluyor. Nezle, grip, boğaz enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu bu hastalıkların başında geliyor.
Okul çağı çocuklarında enfeksiyonlarının sık görülmesinin sebepleri arasında; henüz yeteri kadar bağışıklık kazanmamış olmaları ve hijyen kurallarına yeterince uymamaları yer alıyor. Çocuklarımızı enfeksiyondan koruyabilmek için öncelikle hastalıkları ve özelliklerini bilmemiz gerekiyor.

Nezle

En sık görülen viral solunum yolu enfeksiyonudur. Hafif burun akıntısı, hapşırık ve seyrek öksürükle beraber hafif ateş olabilir. Genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşir.

Grip

Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ile seyreden burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün eşlik ettiği, aşırı halsizlik yapan ciddi bir durumdur. Etken influenza virüsüdür. Hekim gözetiminde tedavi ve takibi (orta kulak enfeksiyonu, bronşit, zatürre açısından) gerekir.

Boğaz Enfeksiyonları

Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve bazen ateş ile seyreden boğaz enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu viraldir ve antibiyotik kullanımını gerektirmez. Antibiyotik tedavisi gereken durumların ayırt edilebilmesi için hekim muayenesi ve laboratuar incelemeleri gerekebilir. A grubu beta hemolitik streptokok (beta mikrobu) tespit edilen hastaların mutlaka ve yeterli süre antibiyotik tedavisi alması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkta gözlenir. Özellikle çocukların, okullardaki tuvalet temizliğinin yetersizliği nedeniyle idrarlarını tutmaları, kızlarda alt temizliğinin önden arkaya doğru yapılmaması (Bu temizlik sırasında sabun değil de sadece temiz su kullanılmalı), dar ve sentetik iç çamaşırlarının giydirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştıran nedenlerdir.

Gıda zehirlenmeleri, hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış gıdaların tüketilmesi ve el hijyenine dikkat edilmemesi ile gelişen bağırsak enfeksiyonları ve kıl kurdu başta olmak üzere bağırsak parazitleri de okul çağı çocuklarında sıkça gözlenen enfeksiyon hastalıklarıdır. Kalabalık ortamlardan alınan viral ve bakteriyel etkenler ayrıca zatürre (pnömoni), bronşit, bronşiolit, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu (ishal), döküntülü hastalıklara da sebep olabilirler.

Ebeveynler Neler Yapabilir?
Çocuklara genel hijyen kurallarına uymaları ve sık sık ellerini yıkamaları öğretilmelidir.
Özellikle sonbahar ve kış aylarında çok kalabalık ve kapalı ortamlara çocukları götürmemeli, çocukların gireceği ortamların yeterince havalanması sağlanmalıdır.
Beslenmelerine özen gösterilmeli; protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli bir şekilde beslenmeli; vitamin olarak zengin, mevsimine uygun, iyice yıkanmış sebze ve meyveler ile probiyotik olarak zengin yoğurt ve peynir tüketmeleri teşvik edilmelidir.
Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içilmesine izin verilmemelidir. Çünkü sigara, çocukların solunum sistemlerinde mikropların dışarı atılmasını sağlayan mekanizmayı bozmaktadır.
Çocukların aşıları eksiksiz ve zamanında yaptırılmalıdır.
Çocukların düzenli ve kaliteli uyumaları sağlanmalıdır.
Çocuk risk grubundaysa sonbaharda grip aşısı yaptırılmalıdır.
Yüksek ateşi ve bulaşıcı hastalığı varsa okula gönderilmemelidir.
Çocuğa öksürürken ya da hapşırırken eliyle değil mendille ağzını ve burnunu kapatması öğretilmelidir.
İdrarın açık renk olmasını sağlayacak miktarda su içmesi sağlanmalıdır.
Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1IlyZR8

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol