Öğretmen Diyarı

Okul çağındaki çocuklarda enfeksiyona dikkat

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış ve hijyen konusundaki bilgileri yeterli olmayan okul çağındaki çocukların kalabalık bir ortamda birlikte uzun zaman geçirmeleri sonucu pek çok enfeksiyona açık olduğunu ifade eden Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, bu enfeksiyonları üç grupta topluyor:

Hastalıklar kolaylıkla bulaşabiliyor

Bu enfeksiyonların başında çocukların birbirlerine hapşırma, öksürme yoluyla geçirdikleri üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları gelir. Farenjit, sinüzit, nezle, kulak yolu iltihabı, bronşit ve zatürre bu gruba girer. İkinci grup ortak kullanılan tuvaletlerde hijyen eksikliğine bağlı olarak bulaşan bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Okullarda hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde bir taşıyıcıdan birçok kişiye parazit enfeksiyonları bulaşır. Üçüncü grup ise mantar başta olmak üzere deri enfeksiyonlarıdır. Çocuklar birbirleriyle sürekli temas halindedir, birbirlerinin ellediği her şeyi kolaylıkla ağızlarına götürebilir, aynı yerden yemek yer ve kolay kolay tiksinmezler. Dolayısıyla deri-yumuşak doku enfeksiyonları çocuktan çocuğa kolaylıkla geçer.” 

Sınıflar havalandırılmalı, tuvaletler temiz tutulmalı

Doç. Dr. Sönmezoğlu enfeksiyonların önüne geçmek için okulda dikkat edilmesi gereken konuları ise şöyle aktarıyor: ''Okulda hijyen kurallarının çok iyi oturtulmuş olması lazım. Metrekare başına belli sayıda öğrencinin düşmesine ve sınıfların kalabalık olmamasına özen gösterilmeli. Teneffüs arasında çocukların açık havaya çıkması sağlanmalı.''

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol