Öğretmen Diyarı

Öksürük krizi fıtık edebilir

Grip vakalarının sık yaşandığı kış aylarında hastaları tehdit eden sorunlardan biri de fıtık. Öksürük nöbetleri ve şiddetli hapşırıklar sırasında omurgaların içindeki basınç da artıyor. Eğer öksürük ve hapşırık sırasında bel ve boyun direncinizi düşüren bir pozisyondaysanız fıtık olma riskiniz var. Özellikle daha önce bel ve boyun ağrısı veya fıtığı olanlarda öksürme ve hapşırma nöbetleri sırasında fıtığın patlayabileceğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroşirürji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kenan Kıbıcı, grip hastalarına şu uyarılarda bulunuyor:

NÖBET SONRASI UYUŞMA BAŞLADIYSA…

Gribal enfeksiyonlarda sık görülen öksürük ve hapşırık nöbetleri sonrası başlayan boyun ağrısı, kollarda ağrı ve uyuşma, güçsüzlük, bel veya bacak ağrısı, belde hareket kısıtlığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru eğilmesi, bacaklarda karıncalanma olabilir. Öksürme, hapşırma veya ıkınma ile bu şikâyetler arttıysa ve basit ağrı kesiciler ile birkaç gün içinde düzelme olmuyorsa vakit kaybetmeden hekime başvurmalısınız.

DESTEKLİ HAPŞIRIN

Özellikle daha öncesinde bel ve boyun ağrısı ve fıtığı olan kimselerde şiddetli öksürük ve hapşırma nöbetlerinde daha fazla risk altında. Nöbetler geldiğinde yapılacak en iyi davranış, bir sandalyede dik oturmak, sandalyenin kollarından destek alarak vücuda direnç kazandırmaktır. Yanı sıra şiddetli öksürük nöbetlerinde bir yatağa yan olarak yatmak ve mümkün olduğunca dizleri karna doğru çekmek öksürüğe karşı vücudun daha az zarar görmesini sağlar. Ayrıca çömelerek bu nöbetlerin geçmesini beklemek de etkili olabilir. Aksi durumda vücut içinde artan basınç nedeniyle daha önceden mevcut olan ve kapsülü zayıflayan diskte ''patlama'' sonucu fıtık oluşabilir. Bunların hiç birini yapamıyorsak hapşırırken ya da öksürürken dizlerimizi hafif bükmeye, elimizi bir yere dayamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

SOĞUK HAVALARDA KORSE TAKIN

Özellikle soğuk havalar boyun ve bel şikâyeti olanlarda şikayetlerin artmasına neden oluyor. Soğuk havada kasların kasılması, kan damarların daralması sebebiyle kas sistemine ulaşan kan miktarı azalıyor. Özellikle bağ dokusu hastalıkları; orta-ileri yaş grubunda daha sık görüldüğü için, soğuk havanın bu yaş gruplarını daha fazla etkiler. Özellikle orta yaş üzeri kadınlarda, soğuk daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu durumda hastaların boyun ya da bel bölgelerini sıcak tutacak tedbirler almaları gerekir. Soğuk havaya çıkarken boyun atkısı kullanmak, bele yün korse takmak gibi tedbirler şikâyetlerinin artmasını engelleyen yöntemlerdir.

ÖKSÜRÜK KABURGA KIRIYOR

Kronik öksürük yakınması olan kişilerde kaburga kırığı görülebilir. Öksürükten göğüs kafesinin orta-yan kısmını ilgilendiren kaburgalar daha sık etkilenir. Kaburganın gerilmesi sonucu stres kırığı oluşabilir. Kemik erimesi olan kişiler daha fazla risk altındadır.

BOYNUNUZU “KÜT”LETMEYİN

Boyun ağrıları ve fıtık oluşma riskini alabileceğiniz basit önlemlerle düşürebilirsiniz. Öncelikle boynunuzu ağır ve dengesiz zorlanmalardan, ters hareketlerden, özellikle ağır kuvvet denemelerinden kaçının. Boynu sağa sola şiddetli hareketlerle çevirerek yapılan ve halk arasında 'boyun kütletmesi' denilen hareket, son derecede tehlikelidir. Yumuşak hareketlerle boyun egzersizleri yapın. Ağır yüklerin tek taraflı olarak taşınmamasına dikkat edin. Özellikle masa başı işlerde çalışan ve yoğun bilgisayar kullanan kişilerin boyun sağlığı için yumuşak hareketlerle yapılan egzersizleri uygulaması gerekir.

AĞIRLIKLARI İKİYE BÖLÜN

• Hareketli olmak, tüm vücut fonksiyonlarını canlı tuttuğu gibi, aşınma, yıpranma ve kuvvet yitirilmesini de önler. Sürekli oturmak veya ayakta durmak bel için sakıncalar oluşturur.
• Bel ve sırtınızı mutlaka dik tutun. Omurga için en rahat ve uygun olanı bel ve sırtın düz durduğu pozisyondur.
• Düzenli egzersiz yapın.
• Yerden bir şey alırken öne doğru eğilmeyin, çömelin. Ağır cisimleri kaldırmayın. Taşıdığınız ağırlıkları ikiye bölün ve vücudunuza yakın tutun.
• Sürekli masa başında oturmak zorunda olanlar, ayakların altına küçük bir yükselti veya iskemle koyup kolları da koltuğun yanlarına dayamaları uygun olur.
• Otururken de sık sık pozisyon değiştirin.
• Ayakta dikilirken dizleri gergin tutmayın. Topukları ve tabanları yumuşak ve alçak topuklu ayakkabı giyin. Yatarken bacaklar gergin olmasın. Sırtüstü yatarken dizlerin altına konacak küçük bir silindir yastığın büyük yardımı dokunur.
• Spor yapın, imkânı olanlar için yüzme yapılabilecek en ideal spordur (serbest veya sırtüstü). Ayrıca hızlı tempolu yürüyüş yapılabilir ve bisiklete binilebilir. Omurga kaslarını düzenli çalıştırın. Bu da düzenli egzersizle olur. Bu egzersizler hiçbir zaman zorlanarak ve sert yapılmamalıdır.

haberbuketi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim