Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerimizin Sağlığı İçin Öneriler!


Öğretmenlik karşılığını düşünmeden çok fazla çaba ve emek sarf edilen en kutsal mesleklerden biri. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çaba, beraberinde vücutta olumsuz yansımaları da getirebiliyor. 
Mentollü nefes açıcılar ses tellerinde kuruma yapıyor
Meslek gereği sesini yoğun olarak kullanan öğretmenlerde, sıklıkla ses kısıklığı, ses tellerinde ödem, nodül ve polip gibi hastalıklara rastlanıyor. Bu hastalıkların önüne geçmek için ilk adım olarak sigaranın bırakılması ve pasif içicilik söz konusu olduğu için sigara içilen yerlerde bulunmaktan kaçınılmasıdır.
 Sık sık boğaz temizleme alışkanlığı varsa, bu alışkanlıktan vazgeçilmeli. Bu gereksinim hissedildiğinde bunun yerine birkaç yudum su içilmeli. 
 Günlük su tüketimi en az 2,5 litre ( on su bardağı ) olmalı. 
 Ses tellerinde kurumaya yol açabilen mentollü nefes açıcı, şeker ve pastillerden, kurumayla birlikte ses tellerinde salgı artışına da neden olan kafeinli, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı. Ayrıca bazı ilaçlar ses telleriyle beraber boğazda da kurumaya neden olduğu için ilaç kullanımından önce uzman hekime danışılmalı. 
 Ses tellerinde kurumaya neden olabilen bir diğer tehdit unsuru olan kuru ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmeli; bulunulan ortam nemlendirilmeli. 
 Düzenli uykuya özen göstermeli; gün içinde zorunlu olarak uzun süre konuşarak ses yorulduysa mutlaka bir süre konuşmayarak ses dinlendirmeli.
Uzun süre ayakta durmak tehlikeli!
Toplumda öğretmen hastalığı olarak da anılan “varis” ten korunmak için öğretmenlerin devamlı ayakta durmamaları veya hareketsiz oturmamaları gerekiyor. Kişinin devamlı ayakta durma veya hareketsiz olarak oturması halinde, ayaklarını müzikle ritim tutar gibi hareket ettirmelidir. Bu hareketler hem varis hem toplardamarlarda pıhtı oluşumu engeller. Bir başka öneri ise fırsat bulunduğunda bacakları baş seviyesinden yukarı olacak şekilde kaldırıp dinlenmek.
Yumuşak tabanlı ayakkabı tercih edilmeli!
Öğretmenler uzun süre ayakta kalmamalarıdır. Uzun süre ayakta durmak bel ağrısı ve ayak ağrılarını da beraberinde getirir. Öğretmenlerin uygun ayakkabı seçimine de dikkat etmeleri gerekir. Öğretmenlerimiz topuklu ayakkabıdan kaçınmalı, ön kısmı geniş, yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih etmeliler.
Tahtada yazı yazarken omuza dikkat!
Öğretmenlerde diğer sık görülen bir sorun da omuz ağrıları. Tahtaya uzun süre yazı yazanlarda omuz çevresinde adale sıkışması sorunları görülebiliyor.  Bu sorun için ise, olabildiğince baş üstü seviyesinde yazı yazmamayı, tahtanın silinmesinde öğrencilerden yardım almayı ve ağır taşımamayı çözüm olarak gösteriliyor.
Sınıflar sıklıkla havalandırılmalı
Öğretmenlerin sık yaşabileceği sorunlardan biri olan solunum yollarında gelişen enfeksiyonlar ve alerjidir. Kış aylarında kapalı ortamlarda toplu yaşam, solunum sistemi hastalıkları açısından önemli bir risk. Ortamda bulaşıcı bir hastalığı olan kişinin varlığı, o havayı soluyan herkesi hastalık açısından riskli konuma getiriyor. Vücut direnci düşük olanlar ya da alerjik bünyesi olanlar daha çabuk etkilenebiliyor. Özellikle kış aylarında, teneffüslerde öğrencilerin üşümemesi için sınıfların havalandırılmaması durumunda, kirli hava büyük bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kapalı ortamlardaki tebeşir tozu, kokulu kalemler, yapıştırıcılardan çıkan kimyasal kokular da alerjik bünyeli kişilerde ve astım hastalarında nefes darlığı ve öksürük yakınmalarının başlamasına neden olabiliyor. Tüm bu nedenlerle, kapalı ortamların sık havalandırılması riskleri en az seviyeye indirmek açısından önemli ve gerekli.


saglikveyasamdergisi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol