Öğretmen Diyarı

Ödem deyip geçmeyin

MERVE TUNÇEL

 

 

Hafif iri kıyım insanların en büyük bahanesidir "Ay ödem o ödem, hep böyle şiş vücudum." Oysa vücutta biriken ödemin en büyük zararı olduğumuzdan birkaç kilo fazla göstermesi değil. Halk arasında vücudun su toplaması olarak da bilinen ödem, kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabiliyor. Ödem neden oluyor? Hangi ödem türü hangi hastalıkları düşündürüyor? Vücutta biriken ödemin atılması için neler yapılabilir?

 

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Güney, yüz, göz, el ve ayaklar dahil vücudun birçok yerinde ortaya çıkan şişkinliklerin çeşitli hastalıkları işaret edebileceğini söylüyor. Kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği sorunlarında sıkça rastlanan ödem sorunu bazı ilaçların etkisi ve gebelik dönemi ile de artış gösterebiliyor. Ödem oluşumuna neden olan birçok etken olduğunu anlatan Sibel Güney, "Dokular arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar, kılcal damar hasarı, virüs ile bakteriyel ajanlar, toplardamar tıkanıklığı, atardamar kan hacminin azalması, kalp atım hacminin azalması, protein kaybına yol açan hastalıklar ve aşırı tuz alımı ödem oluşumuna yol açıyor. Etkin kan dolaşımı azalıyor. Bu durumda ise böbrekler su ve tuz tutuyor." diyor. Ödemin, bulunduğu bölgelere göre türleri olduğunu söyleyen Güney, "Yaygın ödem; yüz, özellikle de göz çevresinde görülen şişkinlik ile tanınıyor. Şişmiş bölgeye parmakla bastırınca çukurluk oluşuyor. Baskıyı kaldırınca çukurluk durumu devam edebiliyor. Daha çok kol ve bacakları etkileyen ödemlerde ise baskıyı kaldırınca çukurluk kalmıyor. Bölgesel sıcaklık artışı ve duyarlılık ise iltihaplanmaya bağlı ödemi akla geliyor." diye ekliyor.

 

İdrar söktürücülere kanmayın

 

Kadınlarda adet ve menopoz öncesi dönemlerde belli bir nedeni olmadan da vücutlarında ödem oluşabildiğini anlatan Güney'e göre kadınlarda aşırı östrojen uyarılması nedeniyle tuz ve su tutulumuna bağlı adet öncesi dönemde de ödem görülebiliyor. Ödem bir neden değil sonuç olduğu için, ödeme yol açan durumun saptanarak tedavi edilmesi gerekiyor. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri vücuttaki başka organlara zarar verebiliyor. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesinin yanı sıra özellikle nedeni bilinmeyen periyodik ödemde tuzun azaltılması önemli. Güney, "Her gün birkaç saat sırtüstü pozisyonda istirahat edilmesi, sabah yataktan kalkmadan önce önerilen elastik çorapların giyilmesiyle aşırı ve bilinçsiz ödem çözücü ilaç kullanımından kaçınılması gerekiyor. İdrar söktürücü adı altında satılan birtakım bitkisellerin kullanımı da böbreklere zarar verebiliyor." diyor.

 

Oluştuğu nokta hastalığı ele veriyor

 

Ödemin hastalığın tedavi edilmesinde önemli rolü olduğunun altını çiziyor Sibel Güney. Ödemli bölgenin görünümü, derinin kalınlığı, rengi ve duyarlılığı da tanıda önem taşıyor. Ödemin meydana geldiği yerler, buna yol açan nedenlere veya hastalıklara bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor. Bacakta ya da kolda görülen ödem, genellikle damar ya da lenflerdeki tıkanmanın sonucu oluşuyor. Kalp yetmezliği ile ilgili ödem daha çok bacaklarda meydana geliyor ve akşam saatlerinde belirginleşme eğilimi gösteriyor. Özellikle yüz ve göz kapaklarında, daha çok sabah saatlerinde şişkinlik belirginleşiyorsa bu durum, protein eksikliğinden kaynaklanan ödemi düşündürüyor.

 

Kurtulmak için...

 

*Tuz ve tuzlu gıda tüketimini azaltın.

 

*Bol bol su için.

 

*Mümkün olduğunca hareketli olun.

 

*Karbonhidrat tüketimini azaltın.

 

*Ödem oluşumuna neden olan kalp yetmezliği, hipotiroidi gibi bir hastalığınız varsa tedavi düzenine mutlaka uyun. Düzenli tedavi altındayken ödemde artış olursa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

 

*Bacaklarda gün içinde oluşan ödemi önlemek için uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.

 

*Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Gün sonunda bacaklarınızı 45 derece açıyla havaya kaldırarak dinlenin.

 

*Regl öncesi ödemden kurtulmak için 2 hafta öncesinden başlayarak tuzlu gıda ve karbonhidrat alımını azaltın.

 

*Travma nedeniyle oluşan bölgesel ödemleri önlemek için kısa aralıklarla buz uygulaması yapılabilir.

 

\"Zaman\"

Anahtar Kelimeler:
Ödem Deyip Geçmeyin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol