Öğretmen Diyarı

Obezite konusunda ezberleri bozan araştırma

Araştırmada, yüksek şeker ve yağ tüketimi belirlenen birçok ülkenin, obezite oranlarının düşük olduğu ülkeler olması dikkat çekti. 


Euromonitor International, dünya çapında 54 ülkede satılan ambalajlı gıda ve içecekler yoluyla alınan enerji, protein, karbonhidrat, şeker, yağ, doymuş yağ, lif ve tuz miktarlarının yer aldığı “Passport: Nutrition” başlıklı bir veri tabanı oluşturdu. Veri tabanı ile şirketlere pazarı yönlendiren temel ögeler, beslenme eğilimleri, tüketim oranları sunularak, kendilerini konumlandırmalarına yardımcı olmak amaçlandı. 


Washington Post’ta yer alan habere göre, Euromonitor’un Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) günlük 50 gramla sınırlandırılmasını önerdiği şeker tüketimine ilişkin araştırmasında, ABD, kişi başına günlük 126 gramla dünyada en fazla şeker tüketilen ülke olarak belirlendi. ABD ile birlikte, Almanya (103 gram), Hollanda (102,5 gram), İrlanda (96,7 gram), Avusturya (95,6 gram), Belçika (95 gram), İngiltere (93,2 gram), Meksika (92,5 gram), Finlandiya (91,5 gram), Kanada (89,1 gram), şeker tüketiminde ilk 10’da yer alan ülkeler oldu. 


Araştırmaya göre, kişi başına şeker tüketimi 35,4 gramla, DSÖ’nün önerdiği miktarın altında kalan Türkiye, 54 ülke arasında 37. sırada yer alıyor.


En az şeker tüketilen ülkeler sıralamasında kişi başına günlük 5 gram ile Hindistan ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 14,5 gramla İsrail, 15 gramla Endonezya ve 16 gramla Çin izliyor. 


Yağ tüketiminde ilk 10 ülke


Euromonitor, ülkeler bazında yağ tüketimini de araştırdı. Buna göre, yağ tüketiminde başı Avrupa ülkeleri çekiyor. Yağ tüketiminin en fazla olduğu ilk 10 ülke şöyle sıralanıyor:


Belçika 95 gram, Almanya 86,5 gram, Finlandiya 80,8 gram, Hollanda 80,4 gram, İsveç 80,3 gram, Suudi Arabistan 79 gram, İspanya 78,4 gram, Malezya 78,3 gram, Fransa 74,2 gram, İsviçre 73,6 gram.


Şeker tüketiminde ilk sırayı alan ABD, 65,5 gram ile kişi başına günlük yağ tüketiminde 54 ülke arasında 16. sırayı alırken, Türkiye, kişi başına günlük 53,8 gram yağ tüketimi ile 30. sırada yer aldı. 


Şeker tüketimi gibi yağ tüketiminin en az olduğu ülkeler sıralamasında da kişi başına günlük 10 gram ile ilk sırayı alan Hindistan’ı, 15,5 gramla Endonezya, 20 gramla Güney Kore, 20,7 gramla Filipinler ve 21,5 gramla Tayvan izliyor.


Haberde, araştırmanın ABD dışında şeker ve yağ tüketimi fazla ülkelerin düşük obezite oranlarına sahip olduğunu gözler önüne serdiği belirtildi. Habere göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre kişi başı günlük şeker ve yağ tüketimi en yüksek ülkelerden biri olan Almanya’da, 14 yaş üstü nüfusun sadece 14,7’si obez. Aynı şekilde kişi başı şeker ve yağ tüketimi en yüksek ülkeler arasında yer alan Belçika, Hollanda, Finlandiya ve İsveç de obezitede en düşük oranlarla dikkati çekiyor.


Uzmanlar, araştırmanın obeziteyi sadece şeker ve yağ tüketimine bağlamanın doğru olmadığını, hareketsizlik ve genetik faktörlerin de etkili olduğunu ortaya koyduğunu belirttiler. 


Gıdahattı.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol