Öğretmen Diyarı

Neden terleriz ve ter kokusunu nasıl önleriz?

Neden terleriz ve ter kokusunu nasıl önleriz?

Terleme tümüyle istem dışı gelişen ve vücudumuzu 36,5c derecede tutmayı sağlayan doğal bir fonksiyondur. Aynı zamanda vücudun boşaltım sistemine de katkıda bulunur.

Ter aslında salgılandığında kokusuz ve renksizdir. Fakat bakteriler, koltuk altı gibi nemli ortamlarda hızla çoğalarak kötü koku oluşturur.

Terleme, bazı durumlarda normalden çok daha fazla olabilir. Bu durum kişinin hayatını olumsuz etkiler. Terleme kişinin kıyafetlerinde bozulmalara da yol açabilir.

Korku, heyecan, sıkılma ve utanma gibi birçok olay, fizyolojik bir neden olmadığı halde bizi terletebilir. Aynı zamanda sürekli terlemek hastalık belirtisi de olabilir. Örneğin; tiroit hastalıkları, menopoz dönemi, nörolojik bazı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon gibi… Alkol, kafein ve ilaçların da fazla terlemeye sebep olduğu bilinir.

İnsan terleyerek vücudundaki zehirli maddeleri dışarıya atar. Bu sebeple sık olarak saunalara gidilmesi önerilir.

Terleme her insanda aynı şekilde olmaz. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ortalama bir insan günde 0.5 ile 1 litre arasında terler.

Aşırı terlemenin çok görüldüğü yaş aralığı var mıdır?

En çok 18-25 yaş arasında görülür. Aşırı terleme sorunu yaş ile birlikte azalabilir desek de ileri yaşlarda da görülebileceğini bilmeniz gerekir.

Terlemeye karşı ne yapmalıyız?

* Mümkün olduğunca çok su tüketmeye çalışın. Bol su vücudunuzu serin tutmaya yarar, metabolizma hızının yavaşlamasına yardımcı olur böylece daha az terlersiniz.

* Vücut temizliğine dikkat edin. Bol bol duş almalısınız. Belirli ölçülerde engel olacaktır.

* Deodorant veya solüsyon kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri sürekli kullanmanız gerekmektedir.

* Özellikle pamuklu kıyafetleri tercih edin, rahat giysiler giyin.

* Kahve, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durmanızı öneririz.

* Yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketin. Bu sebzeler klorofil açısından zengin sebzeler olduğundan vücudunuzun koku giderici etkisini arttırır.

* Cerrahi operasyonlarda uygulanmaktadır. Terleme bölgesindeki ter bezlerinin alınması yada terlemeye neden olan sinirlerin bloke edilmesi ile terleme tedavi edilebilir.

* Limon, karpuz ve portakal gibi meyveleri sık tüketin. Bu meyveler vücudunuzu serin tutacaktır.

* Bol baharatlı, sarımsak ve soğanı daha az tüketmelisiniz. Bu besinler aşırı terlemeye sebep olan başlıca unsurlardandır.

* Aşırı terleme tedavisinde en etkin tedavilerden biri botoks enjeksiyonlarıdır. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve yüz bölgelerinde tek seans ile tedavi edilebiliyor. Botoks etkisi 6 ile 8 ay kadar sürer. 15 dakikada uygulanır ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Yan etkisi yoktur.

* Ter kokusunu gidermek için su ile karbonatı karıştırın. Terleyen bölgelere bu karışımdan sürün ve bir süre bekletin. Daha sonra iyice durulayın.

* Antiseptik sabun kullanmaya özen gösterin.

* Aşırı terleme tedavisinde iyontoforez yöntemi kullanılabilir. Elektrik akımı yolu ile terlemeyi önleyen bir sistemdir. Koltukaltı terlemelerinde kullanılmaz.

* Koltuk altınızı beyaz sirke ile ovmakta terlemeyği engelleyecektir. Ovalama işleminden sonra bol su ile yıkayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim