Öğretmen Diyarı

Neden adımlarınızı ölçmelisiniz?
 

Kalp sağlığı için hedefimiz günde 10 bin adım atmak. Hedefi tutturup tutturamadığımızı anlamanın yolu da pedometre kullanmaktan geçiyor. Dt. Burcu Aydın, pedometrenin neden gerekli olduğunu dört maddede açıklıyor.

 

Yıllardır pedometre kullanmanın çok önemli olduğunu savunurum. Her farklı tipini satın alıp kendime en uygun olanı bulmaya çalışırım. Şu an en beğendiğim kolunuza bir bilezik gibi taktığınız pedometreler. Hem kaybetme sorununuz yok hem de bir aksesuar gibi her zaman üzerinizde taşıyabiliyorsunuz. 

Evet hepimizin bildiği gibi kalp sağlığı için hedefimiz günde 10 bin adım atmak. Peki, neden mi pedometre kullanmalıyız? İşte sebepleri… 

Pedometre yalan söylemez
Pedometre, sizin kaç adım attığınızı, kaç kilometre yürüdüğünüzü, hatta bazı pedometreler kaç kalori yaktığınızı size gösterir. Düşünmeye ve tahmin etmeye gerek kalmadan, günlük egzersiz hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı net bir şekilde görebilirsiniz. 

Adım saymaya son
Hangi tip pedometre kullanırsanız kullanın (bilekte, kıyafetinize asılan tür vs.) sadece sabah takmayı ve sıfırlamayı unutmayın yeter. Gün içerisinde görevi pedometrenize bırakın. 

Modaya uygun olabilir
Benim gibi pedometre merakınız varsa, piyasada çok farklı çeşitlerde ve sizin ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulabilirsiniz. En basit modellerin hem fiyatları uygun hem de sadece size gün içerisinde kaç adım attığınızı gösterir. Yeni modellerde çok yeni teknolojileri de bulabilirsiniz. Bunlarla pedometrenizi telefonunuza veya bilgisayarınıza bağlayabilir, kalori ve kilometre bilgilerinizi hem görebilir hem de kayıt altında tutabilirsiniz. 


Motivasyonunuzu artırır
Bazı pedometreler, internet aracılığıyla grup ve oyun psikolojisi yaratarak, spor yapmaya üşenen kişileri spor yapmaya teşvik ediyor. İnsanların içindeki yarışmacı ruhu ortaya çıkararak, günlük hedefinize ulaşmanızı sağlıyor. 

Sevdiklerinizin sağlığı için alınabilecek en güzel hediyelerden bir tanesi pedometre olabilir. Ne dersiniz? 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol