Öğretmen Diyarı

Ne Cips Ne Kola, Balık Ye Doya Doya

Her ay başka bir okulda balık ekmek şenliği düzenleme kararı aldıklarını belirten Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Sevinç Kopuz, 19 Ocak 2011'de Bayraklı ilçesi Talatpaşa İlköğretim Okulu'nda, "Ne Cips Ne Kola, Balık Ye Doya Doya" sloganıyla ilkini yaptıklarını söyledi. Tütün İhracatçıları Birliği İlköğretim Okulu'ndaki şenlikte öğrencilere seslenen Kopuz, "En sağlıklı besin maddelerinden biri olan balığı yediğiniz takdirde sağlıklı ve zeki olursunuz. Vatana ve topluma faydalı bireyler olursunuz. Sağlıklı bir yaşam için haftada iki gün balık yemenizi öneriyoruz." dedi.


Japonya'da kişi başına yıllık balık tüketiminin 80, Avrupa Birliği'nde 25 kg. olduğuna dikkat çeken Sevinç Kopuz, "Türkiye'de ise henüz 8 kg. seviyesinde. Aamacımız, bu rakamı ilk aşamada 15 kg.'a çıkarmak. Balık, büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştırır, kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Omega 3 deposudur. Kalsiyum, demir, fosfor, iyot ve vitamin yönünden zengindir. Merkezî sinir sisteminin gelişimine yardım eder, zihin sağlığına olumlu etkisi vardır. Algılama ve dikkat yetisini güçlendirir. Lezzetlidir, besleyicidir, kilonun sağlıklı düzeyde tutulmasına yardımcı olur." şeklinde konuştu.
Balık ekmek şenliğine Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Yanık, Okul Müdürü Necmettin Şanda, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim