Öğretmen Diyarı

 Migreni olanlar bunları sakın yemeyin!

Kışın az olan baş ağrısı yaz aylarında daha da fazla hissediliyor. Isınan hava ile birlikte özellikle migren ve baş ağrısı şikayetlerinde kayda değer bir artış yaşanıyor. Uzmanlar bununla ilgili migren hastalarına uyarılarda bulundu. 


Migren hastalarının bu mevsimde şikayetleri her geçen gün daha da artıyor. Uzmanlar, sıcaktan korunma yanında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat ederek bu hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu kaydetti. Özellikle şarküteri ürünlerinden uzak durulması çağrısı yapan doktorlar, terletmeyen giysiler giyilmesi ve yeteri katar su tüketilmesi uyarısında bulundu. Migren ve baş ağrısı şikâyetleri yaz sıcakları ile birlikte doktora başvuran kişi sayısını önemli ölçüde artıran hastalıklardan.

SICAKLIK TETİKLİYOR

 

Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş’in, hava durumunun insan sağlığı üzerinden direkt olarak etkisini hissettirdiğini belirtti. Artrit, astım, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve migren gibi hastalıkların bu etki ile doğrudan ilintili olduğunu belirten Özkardeş, “Hava sıcaklığının baş ağrısı şikayetlerini artırdığının pek çok kişi farkında değildir.” dedi. Bazı durumlarda dış etkiye bağlı olarak baş ağrısının 2-3 gün sonra ortaya çıkabildiğini belirten Özkardeş, ağrının tespitinde ortaya çıkışından önce alınan gıdalar ve fiziki durum gibi etmenlerin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

KIYAFET SEÇİMİ ÖNEMLİ

 

Tespit yaparken öncelikli olarak sıcaklık artışının ağrıya neden olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini anlatan Özkardeş, “Sıcaklık ağrıya neden oluyorsa ani sıcaklık artışına karşı önlem almak önemlidir. Klimalı ortamlarda bulunulmalıdır. Ancak klimaya doğrudan maruz kalınmamalıdır. Sokağa çıkıldığında geniş kenarlıklı şapkalar ve gözlükler takılabilir. Kıyafet seçimine özen gösterilmeli, açık renk terletmeyen ve bol giysiler seçilmelidir. Yeterli sıvı alımı önemlidir. Günde 2-2,5 litre su tüketiminde yarar vardır.” dedi.

ET ÜRÜNLERİNE DİKKAT

Bu tip hastaların aldıkları gıdalara da dikkat etmesi uyarısında bulunan Özkardeş, “Alkollü içecekler, sakatatlar, sucuk, salam, sosis, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, kalamar, karides ve midye gibi deniz ürünleri, konserveler, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler (çay, kahve, asitli içecekler) incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik, çikolata ve kakao, bakla, fıstık ezmesi, özelikle kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri gibi bazı baklagiller migreni tetikleyebilir” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Migren

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim