Öğretmen Diyarı

Mide sorunlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Midem ağrıyor, yanıyor, ekşiyor, şişiyor, kazınıyor... Bu cümleler özellikle ilkbahar döneminde herkesin dilinde. Mide ve sorunları hakkında yanlış bilinenlerin doğrularını Dr. Fevzi Özgönül anlattı.

EFSANE: Şişmanladığımızda midemiz büyür, daha çok acıkırız!

GERÇEK: Midemiz kas torbasıdır ve büyüklüğü bedenimizin enerji ihtiyacına göre değişir. Mide zamanla veya şişmanlayınca büyümez. Boyut aynı kalır ama kas torbası olduğu için çok enerji ihtiyacı olduğu durumlarda bu kaslar gevşer ve içine daha çok yiyecek sığabilir. Az enerjiye ihtiyacımız olduğunda, lüzumsuz yememizi engellemek için bu kas torbası kasılır ve içine çok yiyecek almamızı engeller.

EFSANE: Az yemek yersek midemiz küçülür!

GERÇEK: Yiyeceği azaltmakla değil yiyecekteki sindirilebilir gerçek kalori değerini yükseltirsek daha az yiyecekle doymaya başlarız. Fakat bunun anlamı midemiz küçüldü değil, yediğimiz yemeklerden daha yüksek enerji elde etmeye başladığımız için mide kasları çok gevşemiyor demektir.

EFSANE: Zayıfların midesi şişmanlardan daha küçüktür!

GERÇEK: Zayıflarla şişmanların mide büyüklüğü aynıdır. Sadece şişman birisinin günlük enerji ihtiyacı daha fazla olduğu için beyin onun mide kaslarını daha gevşek bırakarak içerisine daha fazla yiyecek girmesine müsaade eder.

EFSANE: Tarçın, tatlandırıcı ile yapılan tatlı, meyve tatlı ihtiyacını giderir!

GERÇEK: Tatlı ihtiyacı, vücudun şeker, yani enerji ihtiyacıdır. Eğer sindirim sistemimiz iyi çalışmıyor, yeterince enzim üretmiyor, hareketimiz çok azsa, yediğimiz gıdalardaki şekeri vücut elde edemez, fabrikada üretilmiş ve sindirime ihtiyacı olmayan şekeri ister. Yaşamınızı devam ettirebilmeniz için az da olsa vücudun şeker ihtiyacı karşılanmalıdır. Vücudumuzda şeker yoksa ölürüz. Tarçın hoş tat verebilir ama şeker yoktur, tatlandırıcı derseniz, tatlıdır ama vücudun ihtiyacı olan şeker yoktur. Meyvede ise vücudu istediği şeker yani glikoz değil fruktoz vardır sadece geçici olarak iyi hissettirir. Bunların hiçbiri vücudun ihtiyacı olan şekeri içermez. Kuruyemişlerde, sebzelerde şeker vardır ama bunun için sindirim sisteminin doğru çalışması gerekir.

EFSANE: Reflüden kurtulmak istiyorsanız kilo verin!

GERÇEK: Reflüden kurtulmak istiyorsanız, 1- Çok sık yemeyin bırakın sindirim sisteminiz yediğiniz yemekleri tam olarak sindirsin. 2- Geç saatte hazmı zor olan çiğ salata, meyve ve çerezden uzak durun. 3- Yemekten hemen sonra yatmayın 4- Yemekten önce su içip mide asidini azaltmayın. 5- yemekten sonra uzanmayın dik pozisyonda durun. 6- İyi çiğneyin ki yemeklerin midede kalış süreleri daha kısa olsun.

EFSANE: Aynı gıdaları tüketmek, yatmadan önce yemek yemek kilo aldırır!

GERÇEK: Şişmanlamanızın nedeni, vücudunuzun yediklerinizi depo etmesi değil, yediğiniz yemeklerin içerisine yeterince yağ, protein, vitamin ve mineral olmaması veya bunlar olsa bile hareketsizlik veya sindirim enzim yetersizliği nedeniyle bu yiyecekleri vücudun kullanabileceği hale getirememesi, vücudun mevcut yapısını koruyamamasındır. Böyle olunca vücudu saran bağ dokusu gevşer, bu gevşemeyi düzeltebilmek için karın, kalça ve basen bölgesinde şekerin yağa dönüşmesi ile oluşan yağ halkası meydana gelir. Bunun aynı tür gıdaları tüketmekle veya gece geç saatte yemekle bağlantısı yoktur.

EFSANE: Soda içmek mideye iyi gelir!

GERÇEK: Soda baz içeriklidir, midenin ise yediklerinizi sindirebilmesi için aside ihtiyacı vardır. Siz yemekten hemen sonra veya yemek esnasında soda içerseniz mide asidini azaltıp sindirimi zorlaştırırsınız. Sodayı en erken yemekten 2 saat sonra içmelisiniz.

SERDA KIVILCIM

mide sorunları
\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim