Öğretmen Diyarı

Mide kanseri belirti vermiyor, sinsi ilerliyor

Türk toplumunda görülme sıklığı fazla olan mide kanseri, bazen belirti vermeden ilerleyebiliyor. Genel Cerrah Op. Dr. Muharrem Kuzkaya, bazı hastalarda görülen belirtisiz ilerleyişin, cerrahi müdahale şansını da ortadan kaldırabildiğini söylüyor.


BU BELİRTİLER UZUN SÜRE DEVAM EDİYORSA CİDDİYE ALIN


Hastalık genellikle karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı, çabuk doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, beraberinde hızlı kilo kaybı, kansızlık (anemi), dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkmasıyla belirti veriyor. Ancak tüm bu bulguların günlük yaşantıda sık rastlanan, sıradan şikayetler olması, doktora başvurma konusunda gecikmelere yol açabiliyor.


Mide kanserinin kesin nedeninin bilinmediğini söyleyen Dr. Kuzkaya, hastalığın erken tanısının cerrahi girişimler bakımından büyük avantaj sağladığına vurgu yaparak, cerrahi tedavi avantajını kaybetmemek için şu uyarıda bulunuyor: "Mide kanserini düşündürecek belirtiler uzun süre devam ediyorsa zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor. Çünkü diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor."

NTV
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim