Öğretmen Diyarı

Meyve Diyeti Ne Kadar Sağlıklı ?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki sadece meyve yiyerek hayata devam etmek sağlıklı değildir. Neden mi. Çünkü İnsan vücudu protein, karbonhidrat ve yağlara gereksinim duyar ve bunu besinlerle sağlar. Fakat vücudun ihtiyac duyduğu yağları almayarak sadece meyve yerseniz vücudun ihtiyacı olan yağlarıda almamış olursunuz. Vücudun intiyacı olan a,d,e ve k vitaminleri meyve yağları tarafından eritildiği için çok ciddi hastalıklarla başbaşa kalabilirsiniz. Bu hastalıklara tırnak kırılmaları, pıhtılaşma zamanında uzama, körlük ve kemik erimesi örnek verilebilir.

Sadece meyve yemek protein eksikliğine bununla birliktede kaslarda eriyeme yol açar. Protein eksikliği hafınazıda kötü etkileyebilir. Unutkanlıkla başbaşa kalabilirsiniz.

Peki ben sadece meyve yesem zayıflarmıyım derseniz bu herzaman mümkün olmayabilir denilebilir. Sonuçta her meyve zayıflaytır demekte doğru olmayabilir. Meyve yiyerek şekerle olan ilişkinizide arttıyorsunuz demek doğru olabilir. Meyve çok lifli olsada şeker açısındanda zengindir. Yeni fazla meyve yemek size kilo aldırabilir. Fazla meyve yemek şeker hastaları içinde pek önerilmez. Kan şekerinde yükselmeye ve hatta karaciğerinizde yağlanmaların önünü açabilir.

Kısacası meyve ana öğün olarak alınmamalı. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidratları sadece meyve yiyerek karşılayamayız. Kilo vermek niyetiyle çıktığınız diyet yolunda vücudunuza büyük zararlar verebilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim