Öğretmen Diyarı

Mesele sadece diş değil!

En doğal aksesuarımız olan dişlerde protez işlem uygulanırken diş kadar vücut sağlığı da önemli!

\"\"Dişlerdeki eksikleri gidermek için uygulanacak protez türünün seçiminde, diş, dişeti ve kemik yapısı ile birlikte kişinin genel sağlık durumu ve geçirdiği ya da yaşadığı hastalıklar da belirleyici oluyor. DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler “Alerji, diyabet, epilepsi gibi hastalıklar ile radyoloji tedavisi gibi sağlığa ilişkin diğer uygulamalar, hangi tür protez kullanılacağını belirliyor” diyor.

BAŞ BELASI AĞIZ KOKUSU! 

Tam ya da kısmi diş eksiklikleri ile madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunda, toplam 10 farklı protez türü uygulanıyor. Tam diş eksiklerinde, doku destekli ya da implant destekli tam protezlerin; kısmi diş eksiklerinin giderilmesinde de, diş ya da diş-doku destekli kroşe tutuculu ya da hassas tutuculu bölümlü protezlerin tercih edildiğini anlatan DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler “Kısmi ya da aşırı derecede madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunda ise, metal destekli porselen kaplamalar, tam seramik kaplamalar, bölümlü kaplamalar ve porselen dolgulara başvuruyoruz” diyor.

DentGroup Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, protez türü belirlenmeden önce, hastanın genel sağlık durumu ile ilgili diş hekimini mutlaka bilgilendirmesi gerektiğini vurguluyor. Hareketli bölümlü protezlerin yapımında kullanılan metal alaşımların ya da dişetini restore eden akrilik rezinlerin alerjik etki yaratma ihtimali olabileceğini kaydeden Dr. Umut Güler, “Bu durumda pigmentsiz (renksiz) akriliklerin kullanılması ve metal türünün değiştirilmesi düşünülebilir “ şeklinde konuşuyor.

Epilepsi hastaları için uygun olan sabit protez

Epilepsi hastalarında atak halinde nefes borusuna kaçma risklerine karşılık hareketli protezler yerine sabit protezlerin kullanımının düşünülmesi gerektiğini vurgulayan DentGroup Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, gerekli diş desteğinin olmadığı durumlarda dental implantlar kullanılarak protezin tasarlanmasının gerekebileceğini ifade ediyor.

Diyabet hastalarında ya da baş boyun bölgesinden radyoterapi almış ve tükürük salgı oranı azalmış bireylerde hareketli protezlerin kullanımının da daha sorunlu olabileceğini kaydeden Dr. Güler, “ Bu hastalarda proteze bağlı vurukların iyileşmesi gecikmekte ve özellikle radyoterapi almış bireylerde tükürük azlığına bağlı olarak protezin tutuculuğunda sorunlar görülebilmektedir. Bu hastalarda protezlerin dokuya bakan yüzeylerine yumuşak astar malzemelerinin uygulanması sözkonusu olabiliyor” diyor.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
mesele diş değil

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim