Öğretmen Diyarı

Lens kullananlar dikkat

Kontakt lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.


Günlük hayatta gözlüğün yerini alıp, rahat bir görüş sağlayan kontakt lensler aynı zamanda kullanıcıya büyük sorumluluklar da yüklüyor. Çünkü lenslerin hatalı kullanımı gözde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle yaz aylarında lenslerle havuza ve denize girmek riski artırıyor.

Göz Hastalıkları Doktoru Ersin Kutluçınar, lens kullanımıyla ilgili en önemli noktalardan birinin hijyen olduğunu söylüyor:
 
“Kontakt lensler takılmadan önce mutlaka eller yıkanmalı, nemli bırakmayan bir havluyla kurulanmalı. Lens kutuları her solüsyonla birlikte yenilenmesine rağmen yine de kontakt lens kutularının temizliğine çok dikkat edilmeli, ara sıra kaynar sudan geçirerek tozlanan kutular yıkanmalıdır.
 

Deterjan, alkol, sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalı. Lensler mutlaka özel solüsyonları ile her kullanımdan sonra sterilize edilmeli, eğer uzun süre kullanılmayacaklarsa, saklanmamalı atılmalıdır. Bazı solüsyonlardaki maddeler alerji yapabilir, bu yüzden doktorlar tarafından önerilen solüsyonların kullanılması gerekir. Musluk suyu lensler için hijyenik değildir, içindeki ağır metaller ve klor, lensin yapısını bozar ve lens üzerinden çıkartılamaz.


Ayrıca kontakt lensler planlı değiştirilmelidir çünkü lens üzerinde biriken lipid ve proteinler, gözde kuruma, bulanık görme ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.”


ntvmsnbc

Anahtar Kelimeler:
Lens Kullananlar Dikkat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol