Öğretmen Diyarı

Kulaklık kullananlar büyük risk altında

Yaklaşık 135 yıldır hayatımızda bulunan ve 2000'li yıllardan beri vazgeçilmez aksesuarlarından biri haline gelen kulaklıklar, dilediğimiz her yerde çevremizdeki insanları rahatsız etmeden çeşitli ses dosyalarını dinlememizi sağlar. 

Dış dünyayla iletişimimizi keserek kendimize ayrı bir dünya kurmamızı sağlayan bu aksesuarların tarihi aslında 1881 yılına kadar dayanmaktadır. İlk olarak 1880’li yıllarda kulaklığın temelini sağlayacak adımlar telefon operatörleri tarafından atılmıştı. Ankesörlü telefonlarda kullanılmaya başlanan bu sistem 4.5 kg ağırlığındaydı. Omuzda bir yük gibi taşınan bu sistemin tek bir kulak bölümü bulunuyordu ve mütemadiyen tek kanaldı.

4,5 kilodan 200 grama

Günümüzde ise artık neredeyse her yerden 5 ila 10 lira arasında temin edilebilen kulaklıkların ağırlıkları ilerleyen yıllar içinde, 200 grama kadar inerek daha popüler ve daha kullanışlı bir şekle geldi. Hal böyle olunca da kulaklıklar, kulaklarımızdan çıkmaz oldu. Saatlerce müzik dinlemenin işitme sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğu bilinse de, çoğu insan bunun neden olduğunu bilmiyor. 

Uzun süre kulaklıkla müzik dinlemenin işitme sağlığına zarar vermesinin iki nedeni vardır. Biri kulak zarına çok yakın olması nedeniyle sürekli titreşime (sese) maruz kalması durumunda zarın hasar görmesi, diğeri ise kulaklığın kulağı tıkaması nedeniyle kulağın içinin hava ile temas etmemesi yüzünden içeride biriken nemden oluşan bakterilerdir. 

Uzmanlar kulaklıkla müzik dinlemenin kulak içindekli bakteri miktarını 10-12 kat artırarak işitme sağlığını doğrudan olmasa da etkilediğini söylüyor. Çünkü düzenli aralıklarla temizlenmeyen kulak ve kulaklıkların içlerinde biriken bakteri ve mikroplar kulak iltahabına neden olabiliyor. 

Düzenli aralıklarla temizlenmeli

Bunun için özellikle müzikseverlerin gün içerisinde ortalama 1 saat kullandıkları kulaklıklar her gün olmasa da, 2 günde bir kulak temizleme çubuğu ile temizlenmelidir. Elektronik bir aleti temizlediğiniz için asla sıvı ile temas ettirmemeli, kulak temizleme çubuğunuz yoksa bir kürdan yardımı ile içinde bakteri olduğu belli olan (sarımsı veya yeşilimsi sıvının bulunduğu alanı) temizlemelisiniz. 

Kadinvekadin.net özel haberidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim