Öğretmen Diyarı

Kozmetik ürünler kanseri tetikliyor

BERDA ÖZDİKTAŞ

 

Meme kanseri görülme yaşı gittikçe küçülüyor. Bu yüzden uzmanlar klinik meme muayenelerinin başlangıç yaşının 30 olmasını öneriyor. Bazı araştırmaların, kozmetik ürünlerde bulunan kimyasalların kanser gelişimini tetikleyebileceğini belirten, Liv Hospital Meme Cerrahi Prof. Dr. Levhi Akın "Dünyada ve ülkemizde milyonlarca kadının kullandığı bazı kozmetik ürünlerin içinde yer alan kimyasallar, vücutta östrojeni taklit ederek hormonal dengeyi bozabilir. Bu yüzden kozmetik ürünlerle mesafeli bir ilişki kurmak çok önemli" dedi.

 

ÇOĞU HORMONLARI ETKİLİYOR

 

Araştırmalar bazı kimyasalların kanser gelişimine katkıda bulunabileceğini düşündürüyor. Bu kimyasalların birçoğu vücuttaki östrojen ve diğer hormonları engelleyerek ya da onları taklit ederek vücudun dengesini bozabilir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri çeşitli bileşimlerden oluşmalarına rağmen, meme kanseriyle bağlantıları araştırılan kimyasallar şunlar: Birçok kozmetik üründe koruyucu olarak kullanılan paraben ve ojede kırılganlığı azaltan ve birçok kişisel temizlik ürününde kokuları içinde bulunan ftalatlar.

 

YAŞAM TARZINIZI ETKİLER

 

Yaşam tarzının etkileyebileceği faktörler meme kanseri açısından kontrol edilebilen risk faktörleri olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlar;

 

- Kilo fazlalığı, uygunsuz diyet 

- Egzersiz yapmamak 

- Fazla alkol ve tütün kullanımı 

- Menopoz sonrası hormon kullanımı 

- Doğum kontrol hapı kullanımı 

- Gece ışığa maruz kalma.

 

KONTROLE 30'DA MUTLAKA BAŞLAYIN

 

Klinik meme muayenelerinin başlangıç yaşının 30 yaş olması öneriliyor. Yüksek risk altında olanlarda muayene başlangıç yaşı 20'dir. Mamografi için tarama yaşının 40 olması, her yıl mamografi çektirilmesi gerekir. Meme veya yumurtalık kanseri açısından güçlü bir aile öyküsü veya geçmişte göğse uygulanan bir ışın tedavisi gibi risk faktörleri varsa, yıllık mamografilere 30 yaşında başlanmalıdır. Mamografide takip gerektiren bulgu saptanmayan kişiler iki yılda bir mamografi çektirmelidir.

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim