Öğretmen Diyarı

Korkutan açıklama:..

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre; çocuklar günde 5 öğün sebze-meyve yemiyor, hareket etmiyor, zamanını TV ve internet karşısında geçiriyor. Uzmanlar, "Böyle giderse yeni nesil eski kuşaklardan daha erken ölecek" uyarısını yaptı.

Çağın en büyük sağlık sorunlarından obezite çocukları da tehdit ediyor. İngiltere Kalp Vakfı ve Oxford Üniversitesi'nin ortak araştırmasına göre, 5-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 80'iuzmanların önerdiği, günde 5 öğün sebze-meyveyi yemiyor ve çoğu hareket etmiyor.

Annebabaları gibi sokakta oyun oynamayanspor yapmayan çocuklar, vakitlerinin büyük kısmını TV veya bilgisayar karşısında geçiriyor. Dersleri olmadığı cumartesi ve pazar günleri en az 6 saati hareketsiz geçiren çocukların yarısı şeker içeren gazlı içecekleri, çikolata ve fast food'u fazlasıyla tüketiyor. 15 yaşındaki kızların yüzde 57'si, erkeklerin yüzde 38'i kahvaltı etmedenokula gidiyor ve abur cuburla karnını doyuruyor.

13 yaşındakilerin çoğu önerilen, günde 1 saatlik fiziksel aktiviteyi yapmıyor. 13 yaşındakilerin dörtte üçü hafta içi günde en az 2 saat TV izliyor. Bu yaşambiçimiobezite, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun habercisi oluyor.

KOLESTROL SEVİYESİ KORKUTUYOR

İngiltere Kalp Vakfı'nın başkanı Simon Gillespie, bu istatistiklerin kabullenilemez olduğunu belirterek milyonlarca çocuğun anne-babalarının öldüğü yaştan erken öleceğini söyledi. 

"Bu veriler çoğu çocuğumuzun aynı yaşam biçimini sürdürdükleri takdirde büyük tehlike altında olduğuna işaret ediyor; çok kaygı verici. Bazı çocuklarda görülen kolesterol seviyesi bizleri korkutuyor" diyen Gillespie, anne-babaları ve hükümeti konuyla ilgili somut önlem almaları konusunda uyardı.

5 DAKİKA BİLE YÜRÜMÜYORLAR

Ülkedeki 10 yetişkinden biri 1 ayda 5 dakikalık bile yürüyüş yapmıyor. Yürümenin dışında yüzmek, bisiklete binmek ya da cimnastik gibi sporları yapan yetişkinlerin sayısı da bir hayli düşük. Yetişkinlerin yüzde 88'i yüzmüyor, yüzde 90'ı ise hiç spor salonuna gitmemiş.(Habertürk)

Anahtar Kelimeler:
korkutan açıklama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim