Öğretmen Diyarı

Kontrole gitme zamanı…

Bebekler o kadar hassas ki, küçücük bir mikrop bile vücutlarında bazen kalıcı hasarlar bırakabilir. Cilt hastalıkları, solunum yolları enfeksiyonları, miniğinizin sürekli karşılaşabileceği hastalıklar. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamakta ve sürekli doktorunuzla iletişim halinde olmakta fayda var.

1 Kızarıklıklar varsa..
Bebeğinizin cildinde özelikle sıcak havalarda, kurdeşen denilen kabarıklıklar, kırmızı renkli döküntüler görülebilir. Bu döküntülerin boyutları birbirinden farklı olabilir. Uzmanlar ciltte beneklerin görülmesinin önemli alerjik reaksiyonlara bağlı olabileceğini söylüyor. Bebeğiniz soyulduğunda, her defasında elleriyle karnını kaşımaya çalışıyorsa, bu egzamanın ilk belirtisi olabilir.

Ne yapabiliriz?
Anne sütüne mümkün olduğunca uzun süre devam edin ki bağışıklık sistemi güçlü olsun. Evin aşırı tozlu, kirli olmamasına, bebeğin yattığı odanın rutubetli olmamasına özen gösterin. Bebeğiniz alerji riski taşıyorsa, katı gıdalara geç başlayın. Evde hiçbir zaman sigara içmeyin ve içilmesine izin etmeyin. Hala risk olduğuna inanıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna bebeğinizi acilen götürün.

2 Sıtma geçirirse
Sıtma, anofel tipli sivrisineğin ısırmasından dolayı yaşanır. Bebeğinizde belirli bir titreme, üşüme ve renk solması varsa sıtma geçiriyor olabilir. Sıtma süresince ateşi yükselecektir. Sakin olmanızı öneririz. Bu durum her 1-4 yaş aralığındaki çocukların birinde görülen bir durum. Bebeklerse ilk 6 ayda daha sık sıtma geçiriyor. Uzmanlar iştah azalması, mutsuzluk, halsizlik ve eklem ağrılarının sıtmanın belirtileri olabileceğini söylüyor.

Ne yapabiliriz?
Sıtma sivrisinek ısırığından dolayı olduğu için, özellikle geceleri sinek kovucu spreyler, sineğin ısırmasını engelleyecek kıyafetler tercih edilebilir. Amaç, sivrisineğin vücuda temasını önlemek. Sıtma sırasında bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşuna götürün. Bu süreçte de kıyafetlerini çıkarıp ıslak bir süngerle ateşini azaltmaya çalışın. Ayrıca sürekli istirahat halinde olmalı ve vücudun direncini artıracak besinlerle beslenmeli.

3 Kafasına darbe aldıysa…
Bebeğinizin kafasını sert bir şekilde bir yere çarpması ciddi problemlere yol açabilir. Uzmanlar miniğinizde bir bayılma, uyuşukluk, kusma ya da bulantı durumları varsa hiç beklemeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerektiğini öneriyor. Bilinç kaybı, nefes alıp vermede zorlanma, havale geçirme, bir saatten fazla süren solgunluk, burun, kulak veya ağızdan kan ve suya benzer sıvı gelmesi önemli belirtilerden. Ayrıca durdurulamayan ağlama, huzursuzluk, kasılma, titreme nöbeti,aşırı uyku isteği, uyanmada zorluk, bir saat içinde 2 defadan çok kusma, konuşma bozulması aldığı darbenin şiddetini ve durumun tehlikesini gösterir.

Ne yapabiliriz?
Eğer mevcut kanayan bir yara varsa öncelikle yarasını sarıp kanamasını durdurmaya çalışın. Darbeden dolayı şişlik varsa buz uygulayın.

Burun ve kulağa kesinlikle pamuk tıkamayın. Çünkü kafa içindeki basıncı artırarak bebeğinize zarar vermiş olursunuz. Solunum yollarını açın. Gerekirse ağızdan ağza yapay solunum yapın. Şuursuzsa öne meyilli olarak yan tarafına yatırın. Aksi durumda sırt üstü düz olarak yatırın. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

4 Çok hırıldıyorsa
Bebeğinizde sürekli bir hırıltı varsa bronşit göstergesi ya da solunum yollarıyla ilgili bir problem olabilir. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerde bu risk daha yüksek olabilir. Uzmanlar hırıltıların hava kirliliği ve enfeksiyon artışından kaynaklanabileceğini söylüyor. Daralan küçük hava yollarındaki vibrasyon hırıltıya neden oluyor. Bu duruma özellikle Ekim ve Mart aylarında daha sıklıkla rastlanıyor.

Ne yapabiliriz?
Bebeğin bulunduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemeli ve oda sık sık havalandırılmalı. Toz, duman, is, boya kokusunun olduğu yerlerden çocuğunuz uzak dursun.

Eğer hırıltı değil de sürekli bir öksürük varsa, bebeğinizi sıcak tutun ama çok fazla sarmayın. Bebeğinize bol miktarda sıvı verin. Fındık, fıstık gibi küçük cisimler yedirmeyin ve çocuğa bakan kişinin ellerinin sık sık yıkanması gerektiğini unutmayın.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
kontrole gitme zamanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol