Öğretmen Diyarı

Kız çocuklarını küvette yıkamayın !

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, "İlk bir yaş içerisindeki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları böbrek üzerinde hasar bırakma riskleri yüksek olduğu için çok önemsenmesi gerekiyor" dedi.

Çocukların en büyük sorunlarından bir tanesi olan idrar yolu enfeksiyonları konusunda anne ve babalara önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, sünnet derisi darlığı, kızlarda vajen dudaklarının yapışması, vezikoüreteralreflü, hidronefroz, üreteropelvik bileşke darlığı çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğunu hatırlattı.


Sünnet bir tedavi yöntemi


Mesane içi bozukluklar, sık sondalama yapılması ve genetik yatkınlık da diğer nedenler arasında gösterildiğini ifade eden Germiyanoğlu, “Uygun olgularda sünnet yapılması, vezikoüreteral reflünün tedavi edilmesi, mesane içerisindeki fazla idrarın boşaltılması tek başına tedavide yeterli olabilir. Bazı çocuklarda uzun süreli düşük dozda koruyucu antibiyotik kullanılması da düşünülebilir. İlk bir yaş içerisindeki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları böbrek üzerinde hasar bırakma riskleri yüksek olduğu için çok önemsenmelidir. Altta yatan gelişimsel bir bozukluk idrar yolu enfeksiyonunun nedeni olabilir. Ülkemizde ne yazık ki böbrek yetmezliğinin en sık nedenlerinden biri hala vezikoüreteral reflüye bağlı idrar yolu enfeksiyonlarıdır” diye konuştu.


İdrar yolu enfeksiyonlarından korunma yolları


Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarından korunma yollarını vurgulayan Germiyanoğlu, “İşemenin düzenli aralıklarla yapılmasını sağlamak, işemeyi ertelememek, kabızlıktan kaçınmak, alınan sıvı miktarını yükseltmek, hijyene dikkat etmek, özellikle kız çocukları küvette yıkamamak, erkek çocuklarda sünneti düşünmek, gazlı veya şeker yükü fazla gıdalardan kaçınmak, meyve ve sebzeye ağırlık vermek, ıslak mayoyu hemen değiştirmek, oturaklı tuvaletler kullanıldığında ayakların altına destek basamakları kullanmak tedavide etkinliği arttırıcı önlemlerdir” ifadelerini kulandı.

 
 
haberbuketi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol