Öğretmen Diyarı

Kanserle savaşan yaz meyveleri

KİRAZ: Kalp krizi ve inme riskini azaltır

 

Kiraz sıradan besinsel öğeler etiketinde yer almayan antiinflamatuar, yaşlanmayı önleyen KANSER karşıtı bileşkelerle yüklüdür. Kirazdaki kanserle savaşan öğelerin arasında kuersetin olarak adlandırılan flavonoid'in (kiraza rengini veren madde) yanı sıra elajik asit ve perillil vardır.

 

Kuarsetin ve Elajik Asidin Mucizeleri

 

Yapılan çalışmalar, kuersetin'in kanser karşıtı güçlü bir öğe olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda önemli antiinflamatuar (iltihap karşıtı) etkiler de göstermektedir ki kuersetin'i alerji ve astım için en önemli besin maddesi sırasına sokan şeyde işte budur. Elajik asit ise çok önemli bir antikansorejen ( kansere karşı koruyucu)'dir.

 

Elajik asidin ise, hayvanlar üzerinde yapılan araştırma ve laboratuvar modellerinde kansorejenlerden kaynaklanan tümör büyümelerini engellediği ispatlanmıştır. Amerikan Kanser Topluluğu tarafından yayınlanan "Amerikan Kanser Topluluğu, Tamamlayıcı ve Alternatif Kanser Tedavi Yöntemleri Kılavuzu 'nda , elajik asidin gelecekte çok şey vaat eden doğal bir takviye olduğu, çünkü laboratuvar ortamında sağlıklı, normal hücrelerde hiçbir değişime neden olmaksızın kanser hücrelerinin apoptozisine (hücre ölümüne) sebep olduğu söylenmektedir. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi internet sitesinde yayınlanan incelemelere göre ise, elajik asidin aynı zamanda antiviral (virüs karşıtı) ve antibakteriyel (bakteri karşıtı) özellikleri de mevcuttur.

 

Gut hastalığı için kiraz

 

Kirazdaki diğer bir bileşim de perillil alkoldür. Her ne kadar nasıl bu etkiyi bıraktığı kesin olarak bilinmiyor olsa da perillil alkol ve metabolitlerinin tümör gelişimini engelleyebildiği görülmektedir. Hayvan deneklerde bu etkisini pankreas, mide, kolon, deri ve karaciğer kanserinde göstermiştir. Cleveland Kliniği Taussing Kanser Merkezi, göğüs kanseri geçmişi olan sağlıklı kadınlara günümüzde hala perillil olkol vermeye devam etmektedir.

 

Kirazın, gut ağrısının başlıca sebeplerinden biri olan kandaki ürik asit seviyesini düşürdüğü ispatlanmıştır. Kaliforniya-Davis Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada günde bir kase kiraz tüketmenin kan ürik asit seviyesini yüzde on beş oranında düşürdüğü görülmüştür ki bu önemli bir orandır.

 

Kiraz suyu mucizesi

 

Kiraz suyunun sırrı, antosiyaninlar olarak adlandırılan ve kiraza parlak kırmızı rengini veren pigmentlerdedir. Bu pigmentlerin aynı zamanda vücuttaki iltihaplanmaları da önleyen kilit maddeler olduğu bilinmektedir. Tüm bunlara ek olarak bu antosiyaninler Amerika 'da en sık görülen üçüncü ve ülkemizde de baş sıraları çeken kanser türü olan kolon kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Yapılan çalışmalar kan üratlarındaki azalma ve buna bağlı gut ağrısı ve semptomlarının azalmasının sebebinin de kirazdaki antosiyaninler olduğunu göstermektedir.

 

Antosiyaninler doğal COX-2 (ağrı ve iltihaplanmayı ortaya çıkaran) engelleyicileri gibidirler. Kiraz ve frambuaz en yüksek saf antosiyanin seviyesine sahiptir. Yapılan araştırmalar düzenli bir şekilde antosiyanin alımının acıyı azaltıp iltihaplanmaya engel olmasının yanı sıra, kalp krizi ve inme riskini de azalttığını göstermektedir.

 

İşte size harika bir tatlı tarifi!

 

Kirazın sağlık açısından faydalarından kiraz tüketerek ya da bu meyvenin suyunu sıkarak yararlanabilirsiniz.Sizinle paylaşacağım gizli ve harika bir tatlı tarifim var:

 

Öncelikle kırmızı kirazları çekirdeklerinden ayırıp donduruyorum. Buzluktan çıkarır çıkarmaz küçük bir kaseye koyup üzerine biraz soğuk süt yada yoğurt ekliyorum ki bunlar kirazların üzerinde anında donmaya başlıyor ve bir tür "sütten buz" oluşturuyor. Ardından bir çay kaşığı vanilya ekliyorum. Sonra da karıştırarak dondurmaya benzer bir karışım elde ediyorum. Tabii bu karışım sıradan bir dondurmadan çok daha sağlıklı! Bu tatlı gerçekten çok lezzetli ve dondurma ya da tatlı krizlerimde sık sık başvurduğum gizli silahım. Üstelik hiç şeker içermiyor.

 

KAYISI: Mevsiminde öncelik tazesinin

 

Kayısı temelde düşük kalorili, lezzetli, küçük ve güneş tarafından renklendirilen bir besin deposudur.İki orta boy kayısıda yaklaşık 1,5 gr lif, 1.348 ıu A vitamini 766 ıu betakaroten, 181 mg potasyum ve 13 mg sağlık açısından çeşitli faydalar sağlayan bir bitki kimyasalı olan fitosterol mevcuttur. Kayısı da aynı zamanda karotenoit ailesinin bir üyesi, güçlü bir antioksidan olan betakriptokzantin bulunur ki bunun akciğer ve kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

 

Kanser riskini yüzde 30 azaltır

 

Bazı araştırmalarda, beta kriptokzantinin akciğer kanseri riskini yüzde otuzdan daha fazla, arterit riskini de yüzde kırk bir oranında azaltabildiği ispatlanmıştır. Beta kriptokzantininn emilimi için, diyetinizde biraz yağ bulunması şarttır. Çünkü tıpkı diğer karetenoitler gibi beta kriptokzantin de yağda çözülür.Kayısı temelde 4000 yıldan daha uzun bir süredir yetiştirildiği Çin'den gelmektedir. Bir efsaneye göre Batı'ya Büyük İskender tarafından getirilmiştir.

 

Peki ya kuru kayısı

 

Kurutulmuş kayısı ülkemizde en sevilen 'sağlıklı besin'ler arasında yer almaktadır. Konsantre bir ürün olduğundan şeker açısından daha zengindir. Dolayısıyla kalorisi de daha yüksektir ve içerdiği betakriptozantin seviyesinde de garip bir şekilde düşüş görülür. Ama yine de iyi bir betakaroten ve A vitamini kaynağıdır. İşlem görmesine rağmen betakaroten ve A vitamini içerir ancak betakriptokzantinden yoksundur. Bu nedenle mevsiminde taze kayısı tüketimine öncelik verilmelidir.

 

ŞEFTALİ: KAN ŞEKERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DÜŞÜK

 

Şeftali belki meyveler arasında besleyici özellikleri açısıdan bir süper star değildir ancak sağlıklı beslenmek için gerekli besleyici öğelerin tümünü karşıladığı da kesindir. Düşük kalorilidir, 1,5 gram lif, az ama ölçülebilir miktarda kalsiyum, magnezyum ve fosfor C ve K vitamini, ayrıca önemsiz sayılabilecek oranda da A vitamini, beta karoten ve potasyum içerir.

 

GÖZLER İÇİN FAYDALI

 

Şeftalide bir takım kanser karşıtı ve antiinflamatuar özellikler taşıyan karotenoid beta kriptokzantin mevcuttur. Hatta içinde küçük miktarlarda da olsa günümüzde gözler için inanılmaz faydalı olduğu kabul edilen karotenoidlerden lutein ve zeoksantin bile bulunur. Tüm bunlar orta boy bir şeftaliden alınan 38 kalori için hiç de fena sayılmaz. Ayrıca şeftalinin glisemik yükü, yani bir şeftalinin kan şekeriniz üzerindeki etkisi de düşüktür.

 

Şeftalinin zengin potasyum içeriği kan basıncınızı dengelemek için son derece sağlıklı bir etki yaratmaktadır.

Şeftali Çin'den gelmiştir ve şeftali ağacı eski Çin'de Hayat Ağacıdır. Şeftali ve nektarinler ağaçtan olgunken toplanmalıdır, koparıldıktan sonra olgunlaşma olasılıkları yoktur. Aynı zamanda ufacık bir ezilme bozulmasına sebep olacağından dikkatli olunmalıdır.

 

İşte size benim favorilerimden harika bir yaz tatlısı daha : 1 adet şeftaliyi mümkünse kabuklarıyla birlikte 1 kase yoğurdun içine istediğiniz büyüklükte doğrayınız. İçerine 1 çay kaşığı vanilya ve 1 çay kaşığı tarçın ile 5 adet cevizi (kırılmış ceviz) ekleyerek kendinize harika ve bir o kadar da sağlıklı ve iştahınız ile kan şekerinizi dengeleyici bir yaz tatlısı hazırlayabilirsiniz...

 

UZMAN DİYETİSYEN / BANU TOPALAKÇI

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol