Öğretmen Diyarı

Kansere akıllı ilaçlarla nokta atışı

Berna Özdiktaş

 

Son gelişen teknolojilerle kanser, dertsiz derman olmaktan çıkıyor. Meşakkatli bir tedavi sürecinin ardından hasta için esas zorlu dönem başlıyor. Çünkü kemoterapi ve radyoterapi kanserli hücreleri yok ettiği gibi bağışıklık sistemini de çökerterek kişiyi bir nevi belli bir süre de olsa yatağa bağlıyor. Hastaya çok önemli avantajlar sağlayan ve ağızdan hap şeklinde veya damardan uygulanan akıllı ilaçlar hemen her kanser türünde kullanılarak tedavi sürecini de zahmetsiz hale getiriyor. Tedavide hastalara önemli destek sağlayan ilaçların, klasik kemoterapi gibi yan etkileri de bulunmuyor.

 

BÜYÜMESİNE ENGEL OLUYOR

 

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanser tedavilerinde hedefe yönelik ilaçların kullanım alanları ve tedavi sürecine olumlu etkisi bulunan kozmetik uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 

Akıllı ilaçların antikor özelliği taşıyan ve damardan verilen 2 çeşidi bulunuyor. Bu ilaçların formları hücre yüzeyine yapışarak, hücre yüzeyindeki algaçları kapatarak ya da bir takım fonksiyonlarını ortadan kaldırarak kanserin büyümesine engel oluyor.

 

HAP ŞEKLİNDE KULLANILIYOR

 

Prof. Dr. Mustafa Özkan, "Çok küçük moleküller şeklinde olan ve ağızdan hap şeklinde de alınabilen bu ilaçlar, kanserli hücrenin içine girmeyi başarıp hücrenin içindeki aktif olan büyüme yolunu durdurmayı hedefliyor. Hücreye özel akıllı ilaçlarda, klasik kemoterapide görülen ve hastayı çok zorlayan yan etkiler görülmüyor. Hasta bu ilaçlar sayesinde çok basit ve tolere edilebilir ve konforunu ileri derecede bozmayan yan etkilerle karşılaşabiliyor. İlaçlar hastaya hem etkin bir tedavi hem de yaşam kalitesi olarak çok önemli artılar sunuyor.

 

BAZEN KEMOTERAPİ GEREKİYOR

 

90'lı yılların sonlarında kullanılmaya başlanan bu ilaçlar, birçok kanser türünde çok önemli görevler üstlenen akıllı ilaçlar özellikle beyin tümörlerinde, baş boyun, akciğer, mide, meme, böbrek ve prostat kanseri gibi birçok kanser türünde kullanılmaktadır. Akıllı ilaç ve moleküllerin varlığı, kemoterapiyi tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Bu ilaçlar bir grup bağırsak ve meme kanserleri, beyin tümörleri dahil mide kanserinin bazı türlerinde kemoterapi ile kombine edilerek başarı sağlanabilmektedir" dedi.

 

KOZMETİK HASTAYA MORAL VERİYOR

 

Kanser tedavilerinde hastalara psikolojik açıdan moral kazandırmak amacıyla kozmetik uygulamalar da son yıllarda önem kazanıyor. Kozmetik sadece kadın hastalar için değil, erkek hastalarda da son derece önem taşıyor. Saç dökülme korkusu nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan hastaları kemoterapinin yan etkileri, en çok yaralayan ve psikolojik olarak etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bu konuda hassas davranan hastalar için bir takım yöntemler geliştirilmiştir.

 

KAFA PERFÜZYONU SAÇI KORUYOR

 

Kafa perfüzyonu adı verilen ve kafa cildine şapka giydirilerek saçlı derinin soğutulması şeklinde gerçekleştirilen işlem, birçok kanser türünde kullanılıyor. Vakit alıcı ve hasta için sabır gerektiren tedavide başarı % 80-85'lere kadar çıkıyor. Özellikle bu işlem saç kaybının hastanın ruhsal durumlarda ağır şekilde etkilediği durumalrda tercih ediliyor.

 

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim