Öğretmen Diyarı

Kanser vakalarında rekor artış!

MEMURLAR- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2002 yılından bu yana kanser vakalarında yaklaşık 2 kat artış yaşandığını belirtti. 2008-2012 yılları arasında toplam ilaç harcamalarının yüzde 5'ini kanser ilaçlarının oluşturduğunu vurguladı. Bugün gazetesinden Çetin Çiftçi'nin haberine göre, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın soru önergesini cevaplayan Müezzinoğlu, Türkiye'de 2002 yılında kanser görülme sıklığının 100 bin kişide 133,5 olduğunu belirtti. Bu rakamın 2012 yılında ikiye katlanarak 100 bin kişide 266,2'ye yükseldiğini kaydetti.

İLAÇ HARCAMASININ YÜZDE 5'İ KANSERE

 

2012 yılında dünya genelinde ilaç tedavilerine ayrılan bütçe yaklaşık 972 milyar dolar iken, kanser ilaçları 62,2 milyar dolar ile birinci sırada yer aldı. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de ise 2008-2013 yılları arasında toplam ilaç harcamalarının yüzde 5'ini kanser ilaçlarını oluşturduğuna dikkat çekti. Müezzinoğlu, kanser tedavilerinde erişimin kolaylığı ve kapsamın genişliği nedeniyle rakamın önümüzdeki yıllarda daha da artabileceğini dile getirdi.

 

YÜZDE 90'I ÇEVRESEL ETKEN

 

Bakan Müezzinoğlu, dünyada kanserde görülen artış sebebinin yaşlı nüfustaki yükseliş, tütün kullanımı ve obezite salgını olduğunu ifade etti. Kanserin yüzde 10'unun kalıtımsal faktörler, yüzde 90'ının ise çevresel faktörler sebebiyle geliştiğini belirtti. Çevresel faktörler arasında tütün ve alkol kullanımı, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, beslenme bozuklukları, obezite ile fiziksel aktivitenin azlığının ilk sıralarda yer aldığını kaydetti.

 

KAYITTA YÜZDE 100'E ULAŞILDI

 

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de kanser verilerine geriye dönük 2002'ye kadar erişilebildiğini belirtti. 2014 yılında kanser kayıtçılığının yüzde 100'e çıkarıldığını dile getirdi. 2002 yılında sadece iki ilde kayıt tutulurken, şimdi İzmir, Antalya, Trabzon ve Edirne'nin aktif kanser kayıt merkezleri olduğu ve Dünya Sağlık Örgütüne akredite olduğunu vurguladı.

 

HER YIL 175 BİN KANSER TEŞHİSİ

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında kanser vakaları 3 katına çıkacak. Türkiye'de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye teşhisi konuluyor. Kadınlarda en çok meme, rahim yumurtalık, mide bağırsak ve akciğer kanseri görülüyor. Erkeklerde en çok akciğer, prostat, mide bağırsak ve deri kanserleri görülüyor. Uzmanlar kansere yakalanmamak için düzenli beslenme, fast-food ve katkı maddelerinden uzak durma, spor ve düzenli yürüyüş yapma, bol su içmeyi tavsiye ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol