Öğretmen Diyarı

Kanser hastalarına yeni umut

Hepatit B, hepatit C, aflatoksinler (sağlıksız koşullarda saklanan tahıllar, fındık fıstıklarda oluşan bir çeşit toksin) ve diğer faktörlerin yol açtığı siroz hastalığı, karaciğer kanserinin görülme olasılığını artıran faktörlerin başında geliyor. Ülkemizde kadın-erkek toplamda 5 yıl için bildirilen vaka sayısı 2 binlerin üzerinde gösteriliyor.

Farklı türlere de uygulanıyor

İlk tedavi yöntemi cerrahi olan karaciğer kanserlerinde, cerrahi tedavi uygulanamayan ve kemoterapi ve diğer tedavi yöntemleri ile de tedavi edilemeyen hastalarda uygulanmaya başlayıp giderek kullanımı artan mikroküre tedavi yöntemi, umutsuzca kendi kaderlerine terk edilen hastalar için yeni bir umut ışığı oldu. Radyonüklid işaretli mikroküreler ile uygulanan ve "radyo embolizasyon" olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemi, karaciğer kanserlerinin yanı sıra karaciğere yayılma eğiliminde olan kolon, meme, nöroendokrin gibi farklı kanser tiplerinde de kullanılabiliyor.

1 hafta ön hazırlık var

Tedavi öncesi yapılan tetkikler ve görüntüleme yöntemleri ile hayati tehlike yaratabilecek istenmeyen durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Dr. Öneş'in verdiği bilgilere göre 1 hafta kadar sürebilen bu ön hazırlıklar sonucunda başlanabilen tedavide, hasta sadece 1 gün hastanede kalıyor. Mikroküre tedavi yöntemi, kanserin karaciğeri yüzde 70 gibi çok yüksek bir oranda işgal etmesi veya karaciğer yetmezliği durumunda uygulanamıyor.

SGK kapsamında

SGK tarafından geri ödeme kapsamında olan bu tedavi yöntemi için Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Doç. Dr. Tunç Öneş tedaviyle ilgili şu bilgileri verdi: "Bu yöntemde, öncelikle deneyimli girişimsel radyolog tarafından, hastanın kasık damarından girilip karaciğer atardamarına kateter adını alan borucuklarla ulaşılıyor. Daha sonra nükleer tıp departmanımızda önceden doz hesabı yapılıp hazırlanan radyonüklid işaretli mikroküreler karaciğer içerisine bu kateter aracılığıyla yavaşça enjekte ediliyor."

SERDA KIVILCIM

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol