Öğretmen Diyarı

Kalp Sağlığınızı Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler Neler?

 Prof. Dr. Azmi Özler, kalp sağlığı hakkında bilinçlenme ve farkındalığı artırmanın önemine dikkat çekerek kalp hastalıklarında erken tanı, korunma, uygun tedavi ve yaşam biçimi değişiklikleri hakkında şu bilgileri verdi: 

"Bedel teorisi üzerine kurulmuş olan Dünya’da, vücudunuz için yaptığınız yediğiniz her şeyin mutlaka size geri dönüşü olacağını unutmayın. Eğer ben “çok yerim, spor yapmam, sigara içerim” diyorsanız kalbiniz için de her türlü riski göze almaya hazırlanmalısınız. Yaşam trafik işaretleri gibidir. Eğer siz kurallara uyarsanız kaza yapma olasılığınız düşer. Kısacası siz sağlıklı yaşamın kuralarını yerine getirebiliyorsanız, kalp ve damar hastalığı gibi problemler ile karşılaşma olasılığınız düşecektir. Bunun için kalp hastalıkları konusunda bilinçlenmeli ve kalbinizi koruma altına almalısınız.

 

Sağlıksız beslenme, motorlu taşıtların yaygınlığı, hava kirliliği, stres, düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzluklar kalp damar hastalığı oranlarını giderek arttırıyor. İçinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun iyimser olmayı unutmayın. Karamsarlık, kin ve nefret duygularının yaşamı kısalttığı çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Bütün bu duygu değişimlerinin kalbinizi yoracağını, damarlarınızı bozacağını unutmayın.

 

Kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız ilk olarak hareketsiz yaşamdan uzak durmalısınız. Kendiniz ve kalp damar sağlığınız için her gün yarım saat yürüyüşü mutlaka yapmalısınız. Yürüyüş yapılabilecek en ucuz ve en kolay spordur. Yürüyüşlerinizi sahilde ya da ormanlık arazilerde yapın. Kendinize katı kurallar koymayın; ama beslenme biçiminizi düzenlemelisiniz. Zaman zaman kebap ya da şarküteri ürünlerinden elbette yiyebilirsiniz; ama bunların sıklığını ve miktarı ayarlamalısınız. Akdeniz tipi diyetin kalbinizin dostu olacağını unutmayın. Bugün kalp merkezlerinin koroner yoğun bakım servislerinde yatan hastaların yüzde 90’ından fazlası sigara içen kişiler olduğunu unutmayın ve sigara içiyorsanız en kısa zamanda bırakın".

 

KADINHABERLERİ.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol