Öğretmen Diyarı

Kalp Krizi Belirtileri ve Kalp Krizi Sırasında Yapılması Gerekenler

Kalp krizi geçiren insanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Güncel yaşamda sürekli olarak duyduğumuz ve en tehlikeli hastalıkların başında yer alır. Bu nedenle kalp krizi belirtilerini bilmek ve ilk müdahale çok önemlidir.

Kalp krizi genellikle kalbe giden damarların kan pıhtıları tarafından tıkanması sonucu, kalbe oksijenin ulaşamaması sonucu ortaya çıkar. Bu damarlardan kalp kaslarına oksijen gönderilemediği için de kalp ağrısı ve yanmalar meydana gelmektedir. Kalp krizini oluşturan asıl neden bu pıhtıdır. Bu şekilde meydana gelen ağrı, göğüste meydana gelen kuvvetli bir sıkışma ve yanma hissini beraberinde getirir. Sanki üzerinizde büyük bir yük varmış gibi hissetmenize sebep olur. Bu aşamada kalp kasları ölmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, acil olarak tıbbi müdahale almanız gerekmektedir. Bazı hastalar da, kalp krizinin olduğu anda bile ölümler gerçekleşmektedir. Bu nedenle acil müdahale önemlidir.

Kalp krizinin nedenleri olarak kilo, kolestrol, sigara kullanımı, kahve, aşırı heyecan, stres, yağlı gıdaları sıralayabiliriz. Kalp krizine bağlı çoğu faktörün ortadan kaldırılması neredeyse tamamen kişinin kendi iradesine bağlıdır. Kalp krizi hiç farkında olmadan bir anda meydana gelebilir. Uyurken, yürüyüş yaparken ya da koşarken siz farkında olmadığınız bir anda, göğsünüzde ağrıyı hissedebilirsiniz. Bu ağrı göğüs etrafından başlayarak, sol kol, yanaklar ve mide etrafını sarabilir. Kalp krizi geçirdiğinizi düşndüğünüz anda ilk yapmanız gereken çok şiddetli şekilde öksürmeye çalışırken bir yandan da yardım istemek olacaktır.

 

Kalp krizinin nedenleri içerisinde en çok dikkat etmemiz gereken, aşırı kilolardır. Kilo almaya başlanıldığında, özellikle karın kaslarında biriken yağlar, kalbe giden damarları etkileyebilmektedir. Aşırı kilo halinde meydana gelmesi muhtemel şeker hastalığı da, kalp krizi riskini tetiklemektedir.

Kalp krizi tedavisi ihmale gelmemelidir. Bir anda oluşabildiği gibi, hafif ağrılarla kendini göstermeye başlamaktadır. Bu şekilde ağrılar hissedildiğinde, acilen doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Ani gelen bir kalp krizi hastası için ilk yapılacak olan müdahale, hastanın nefes almasını sağlamak, şiddetli şekilde öksürmesini sağlmak olmalıdır. Kalp krizi geçiren hastanın acil olarak hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle yakında bulunan bir hastaneye ambulans beklemeden hastayı özel aracınızla götürmek zamandan kazandırabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol