Öğretmen Diyarı

Kalp Hastalarına Altın Öğütler

Yaz aylarında havada oluşan yüksek sıcaklık kalp hastaları için son derece zararlı. Nasıl ki kış aylarında soğuk havalar, kalp damarları üzerinde etki ederek damarların kasılmasına sebep olup kalp krizini tetikliyorsa, sıcak havalar da kalp damarlarının genişlemesine yol açarak başta kalp krizi olmak üzere çeşitli kalp hastalıklarına sebep olur.

 

Sıcaklığın gittikçe artmaya başladığı şu günlerde kalp sağlığımızı nasıl korumalıyız? Kalp sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız ya da yapmamalıyız?..

 

Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Oğuz Karaca yaz aylarında kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken altın niteliğinde 8 kuralı anlattı:

 

– Kendinizi serin tutun: Gerekirse vantilatör veya klima kullanın. Saat 11 ile 16 arasında dışarıda olmamaya çalışın. Vücudu serin tutacak, açık renkli, rahat ve bol kıyafetler tercih edin.

 

– Su için: Kaybettiğinizden daha fazla su için. Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve alkol alımından uzak durun, çünkü bunlar susuzluğu arttırır. Günde en az 8 bardak su için.

 

– Hafif yiyin: Sindirim sistemini fazla çalışmak zorunda bırakacak ağır ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyveyi bol tüketin.

 

-Tuza dikkat edin: Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

 

– Yüzün ama dikkat edin: Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün.

 

– İlaçlarınıza dikkat edin: Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini isteyin.

 

– Kilonuzu ölçün: Özellikle kalp yetersizliğiniz varsa günlük olarak kilonuzu ölçün. Günde 1 kg’dan fazla kilo alırsanız ya da kaybederseniz doktorunuza başvurun.

 

– Stresten uzak durun: Günümüz şartlarında her ne kadar zor da olsa stresten uzak durmaya çalışın.

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol