Öğretmen Diyarı

Kalbinizi bu kurallarla koruyun

18-25 Yaş

 

Düzenli uyku şart! Bu yaşlarda en çok yapılan hatalardan biri uykusuz kalmak. 7 saatten az uyuyan kişinin vücudunda kan akışını yavaşlatan fibrinojen proteini daha fazla salgılanıyor. Kalp bu durumda yeterli oksijeni pompalamak için kendini daha çok zorluyor. Bu da kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Uzmanlar bu yaş aralığındaki kişilere iyi uyumalarını ve her gün 1 gram balık yağı tüketmelerini tavsiye ediyor.

 

26-34 Yaş

 

Yoğum tempoda spor yapılabilir! Uzmanlar bu yaş aralığındaki kişilere haftada 3 kez, 30'ar dakika koşmalarını tavsiye ediyor. Böylelikle fiziksel olarak hala şekillendirilmeye müsait olan kaslar güçlendirilebiliyor.

 

35-44 Yaş

 

Ağırlık kaldırılmalı! Kalbe gerekli oksijeni sağlamak için daha fazla kan pompalanması gereken bu dönemde, haftada en az 3 kez ağırlık kaldırmak tavsiye ediliyor.

 

45-54 Yaş

 

Kendinize fazla yüklenmeyin! Düşük yoğunluktaki düzenli egzersizlerle kalbi fazla yormadan, sağlıklı kalınabiliyor. Hafif hızdaki çalışmalar, kan hacmini arttırarak, kalp atışını normal seviyeye getiriyor. En iyi sonuç için, haftada 6 kilometre hafif tempoda koşu tavsiye ediliyor.

 

KadınveKadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim