Öğretmen Diyarı

Kadınlarda Sık Görülen 5 Hastalık

 

Kadınlarda Sık Görülen 5 Hastalık

 

1. Akıntı


Vijanal akıntılar, kadınlarda fizyolojik olarak ortaya çıkabildiği gibi bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Fizyolojik olarak vajinal akıntı; iki adet dönemi arasında yumurtlama dönemi boyunca spermin daha rahat geçişi için meydana geliyor.

 

2.Düzensiz Kanama

 

Adetlerin düzenli gelişim aşaması, beyin aracılığıyla salgılanan hormonlar yumurtalıkları uyarması ve  kanamanın tam zamanında meydana gelmesini sağlıyor. Bu mekanizmanın dengesiz hale gelmesi ise hormonal sebeplerle olabildiği gibi bazı hastalıklar sonucu da olabiliyor. hekim muayenesi sonucunda adet düzensizliği hormonlara bağlı bir rahatsızlıksa hormon tedavisiyle düzene sokulabiliyor.

 

3. Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

 

Genelde cinsel birleşme sırasında ortaya çıkan bu rahatsızlıklar eğer anatomik bir neden bulunamazsa psikiyatri uzmanlarına yönlendiriliyor.

 

4. Pelvik Ağrılar

 

Rahim ağzında doğmuş olan ve birçok kadında adet düzensizliğiyle ağrılara neden olan bu iyi huylu tümörler için genellikle tedavi gerekmiyor. ama büyüyen tümörler için aynı durum söz konusu değil, bunlar için cerrahi müdahaleler gerekiyor.

 

5. Kısırlık

 

Değişen hayat şartları, geç hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle kısırlık günümüz kadınlarının en büyük sorunlarından biri. Aşılama ve tüp bebek gibi yöntemlerle tıp, bu hastalığa da çare oluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol