Öğretmen Diyarı

Kadınlar neden depresyona giriyor

Depresyonun nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak depresyona neden olabilecek bazı faktörlerden söz edilebilir.

Depresyon; mutsuzluk, ağlamalar, umutsuzluk, istek ve ilgi azalması, zevk alamama, yorgunluk, enerji azalması, uyku düzeninde bozulma, dikkati toplamada güçlük, huzursuzluk, bunaltı, kaygı ve iştahta bozulma gibi belirtilerle kendini gösterebilen psikolojik bir bozukluktur.

Psikolojik ve çevresel etkenler depresyona neden olabilmektedir. Özellikle stresli yaşam olaylarının (deprem, boşanma, işsizlik vb.) depresyonun ilk ortaya çıkışında etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Depresyonda genetik yatkınlığın da çok önemli olduğu bulunmuştur. Birinci dereceden akrabalarının depresyon geçmişi olan kişilerin, diğer kişilere göre 2-5 kat daha fazla depresyona girme olasılıklarının olduğu bulunmuştur.Beyin hücrelerinin metabolizmasında ve vücuttaki bazı hormon değerlerinde çeşitli nedenlerle oluşabilecek bozulmalar da kişinin tamamen biyolojik nedenlerle depresyona girmesine neden olabilmektedir.

Günümüzde insanların çok yoğun bir tempoda çalışması kişilerin kendilerine ve zevk alabilecekleri aktivitelere ayırabilecekleri zamanlarının yeterince olmamasına, bu durum da çalışan kişiler arasında depresyonun sıklıkla görülmesine yol açmaktadır.

Kendimizi depresyondan korumak için neler yapabiliriz?
* Mümkünse hayatımızdaki stres kaynağını hayatımızdan çıkartmaya çalışmalıyız. Eğer hayatımızdaki stresörü hayatımızdan atamıyorsak, yaşadığımız stresi azaltmaya çalışmalıyız.
* Daha fazla sosyalleşmeliyiz. Dostlarımızla vakit geçirmek bize iyi gelecektir.
* Haftada en az 2 kere zevk alacağımız aktivitelerde bulunmalıyız.
* Mükemmelliyetçi olmaktan vazgeçmeliyiz.
* Düzenli spor yapmalıyız.
* Sadece başkalarını değil, kendimizi de düşünmeliyiz. Arasıra 'BEN' demek, bencillik değildir. 'Hayır' diyebilmeyi öğrenmeliyiz.
* Gevşeme egzersizlerinden de faydalanabiliriz (yoga, meditasyon vb...).

Esra Başöz-kadinvekadin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol