Öğretmen Diyarı

Kadınlar Daha Çok Yaşar! Peki Neden?

DSÖ'nün yaptığı çalışmaya göre gelişmiş ülkerde kadınlar ortalama olarak erkeklerden 5 yıl daha fazla yaşıyor.

 

Kadınların genlerinde saklı olan şifre...

Bir çok neden kadınların uzun yaşamasına etken oluyor. Bunlardan birisi de kadınların genlerinde saklı olan şifre. Ayrıca kadınlar erkeklere oranla daha az tütün mamulleri tüketiyor.

Yapılan araştırmalardan kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı ortaya çıktı peki kadınların daha uzun yaşamasının sebebi ve sırrı ne neden erkekler erken ölüyorlar. 

 

Araştırmaya göre, kadınlar dünyanın neresinde olursa olsun erkeklerden fazla yaşıyor. Yüksek gelir düzeyli ülkelerde kadınlar erkeklerden altı, düşük gelir düzeyli ülkelerde ise üç yıl fazla yaşıyor. Basın toplantısında konuşan DSÖ Sağlık İstatistikleri ve Enformasyon Sistemleri Bölümü Başkanı Ties Boerma, yüksek gelir düzeyli ülkelerdeki yaşam süresi artışının temel nedeninin, bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadeledeki başarı olduğunu söyledi.

 

Artık kalp krizi dolayısıyla 60 yaşından önce ölen insan sayısında önemli bir düşüş yaşandığını dile getiren Boerma, yüksek kan basıncı ölçümü ve değerlendirilmesi konusunda ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti. Raporda, tütün tüketimindeki azalmanın da insanların uzun yaşamasında önemli bir etken olduğu kaydedildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim