Öğretmen Diyarı

İşte ağrı kesici besinler

Besinlerin ve içlerindeki maddelerin ağrı kesici etkilerinin bulunduğunu belirten Prof.Ahmet Salim Göktepe, ağrı çeken hastaların bu besinleri ilaç niyetine kullanmak yerine, günlük diyetlerinin içerisine makul miktarlarda ekleyerek tüketmelerini önerdi.

 

ÜZÜM

 

Siyah üzümde bulunan antosiyonin ve kuersetin ile hem siyah hem beyaz üzümde bulunan resveratrol adlı maddelerin ağrı kesici etkileri üzerine yoğun bilimsel çalışmalar mevcut. Ön çalışmalar eklem kıkırdağını ve omurlar arasındaki diskleri de koruduğunu destekliyor.

 

ZENCEFİL

 

Ağrı kesici ve antienflamatuar özellikleri olan zencefil hakkında 2010 yılında yapılan bir çalışma egzersize bağlı kas ağrılarını azalttığını iddia ediyor. Günde 2-3 tatlı kaşığı öneriliyor.

 

ACAİ ÇİLEĞİ

Antioksidan ve omega-3'ten zengin. Kireçlenme ve ağrı üzerine etkileri çalışılıyor.

 

SOYA FASULYESİ

 

Etkisi izoflavon içeriğine bağlı. Günde 40 gram soya proteininin diz kireçlenmesi olanlarda ağrı ve hareket kısıtlılığını azalttığı bildiriliyor. Ancak özellikle erkeklerde etkili.

 

KETEN TOHUMU

 

Omega-3 içeriyor. Ağrı kesici ve antienflamatuar.

 

KİRAZ VE VİŞNE

 

Antosiyanin ve biyoflavonoid içeriğiyle ağrı kesici, antienflamatuar ve kireçlenme karşıtı etkileri gündemde. Gut tedavisindeki etkinliği çalışılıyor. Mevsiminde günde bir avuç yeterli.

 

BALIK

 

Başta somon olmak üzere yağlı balıkların Omega-3 içerikleriyle ağrıları azalttıkları bildiriliyor. Haftada 2-3 kez yemek yeterli.

 

ZERDEÇAL

 

Zerdeçala rengini veren curcumin adlı pigment ağrı kesici ve antienflamatuar özelliklere sahip. Kireçlenmesi olan hastalarda yapılan bir çalışmada günde 200 miligram curcumin alınmasının ağrıyı azaltıp hareketleri artırdığı bildirilmektedir.

 

KAHVE

 

Ağrı eşiğini yükselttiği bildiriliyor. Egzersizden önce bir fincan öneriliyor. Ancak kahvenin yararları kadar zararları da tartışılan bir madde olduğunu unutmayalım.

 

CEVİZ

 

Ceviz bol miktarda Omega-3 içeriyor. Çiğ tüketildiğinde ağrı ve inflamasyonu azaltabiliyor.

 

KEREVİZ

 

Kerevizdeki-butilftalin romatizma, gut ve fibromiyalji ağrısı üzerine etkili oluyor.

 

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

 

Yüksek antioksidan içeriği ve bazik yapılarıyla etkililer. Yüksek K vitamini içeriği kemikleri güçlü tutuyor.

 

SERDA KIVILCIM

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim