Öğretmen Diyarı

İnsanlar Nasıl Yürüyeceğini Bilmiyor!

 

Bu tekniği tanıttığı kitabı Türkçe’de yayımlanan Hall, sorularımızı yanıtladı, ‘ayakta pilates’ olarak da tanımlanan bu yöntemi ve Walkactive sayesinde bir ayda gerçekleşen mucizevi dönüşümü anlattı.

KİLO VERMEK, FİT OLMAK, GENÇ GÖRÜNMEK İSTEYENLERE DAVET VAR!

Yürüyerek belinizi inceltebilir, kaslarınızı uzatabilir, duruşunuzu değiştirebilir, yağlarınızı eritebilir, daha fit ve ince görünebilirsiniz. Ancak bu yürüyüş biraz farklı, adı  Walkactive. Spor bilimci, antrenör, sunucu, yazar, danışman Joanna Hall’ün bulduğu bu yöntem, ayakta pilates gibi... Joanna Hall’ün kurslar, etkinlikler, kamplar ve DVD’ler aracılığıyla öğrettiği bu yöntemin bir de kitabı var. ALFA tarafından Türkçe’de Yürüyüş Diyeti adıyla yayımlanan kitapta , bir ayağınızı diğerinin yanına nasıl koyacağınızı öğretiyor, doğru yürümenin sonunda kasların uyum içinde çalışıp uzadığını, iskelete sıkı sıkıya sarıldığını anlatıyor... Tekniği kitabında en ince ayrıntısına kadar anlatan Hall’e Walkactive’in nasıl doğduğunu ve yararlarını sorduk...

-İnsanlara yürümeyi öğretmeye çalışmak enteresan. Neden?

Pek çok kişi yürüyor ama bir fayda sağlayamıyor. Fiziksel olarak aktif olmak kendinize yapacağınız en önemli yatırım fakat birçok kişinin egzersize ayıracak ya vakti yok ya motive olamıyor ya geçmişte negatif egzersiz deneyimi yaşamış ya dizi ağrıyor ya da bel veya eklem ağrısı çekiyor. Walkactive farklı; sadece duruşunuzu, bedeninizi değiştirmiyor yaşamınıza da kolayca adapte edebiliyorsunuz.

-Walkactive nedir?

Benim geliştirdiğim bir teknik. Her adımı etkili atmanızı sağlıyor. Bir adımı diğerinin önüne koyduğunuz bu sistem, yürürken vücudunuzun görüntüsünü olumlu yönde değiştiriyor, daha iyi hissetmenizini sağlıyor, performansınızı artırıyor. Yoğun ve stresli bir yaşam ve duruş bozukluğu doğru yürümemizi, dolayısıyla yürüyüşün etkin faydasını görmemizi de engeller. Walkactive, size doğru yerde ve doğru zamanda doğru kasınızı kullanmayı öğretiyor. Öyle hareket ediyorsunuz ki bir çarba sarf etmeden vücudunuz değişiyor. Ayrıca kilo yönetiminde basit, ulaşılabilir, sonuç odaklı, somut sonuç alıyorsunuz. Mesala teniste çok iyi backhand’iniz var ya da golfte çok iyi olduğunuzu düşünüyorsunuz ama nasıl yürüyeceğinizi bilmiyorsunuz. Oysa yürümek, tüm aktivitelerin en basit hareketi.

-Bu yürüyüş methodunu ne zaman ve nasıl oluşturdunuz?

25 yıldır fitness ve diyet endüstrisi içindeyim ve her zaman doğru teknik ve keyif alınan fiziksel hareketin avukatlığını yapmışımdır. Walk-   active’e başladığımda kızıma hamileydim. Egzersiz yapmayı doğru bulmuyordum zira hamileliğimin 11’inci haftasında apandistim alınmıştı. Ameliyattan sonra dik duramıyordum çünkü karın duvarındaki kaslar kesilmişti. Dolayısıyla yaram küçük değildi. Dört gün boyunca tekerlekli sandalyeyle hareket ettim, ayağa kalkmakta büyük zorluk çekiyordum. Bir bilim insanı olarak bunun bedenimi özellikle duruşumu nasıl etkileyeceği konusunda endişeliydim. Çünkü karnımda iyileşmeye çalışan bir yara varken içimde ise bir bebek büyüyordu. Duruşum bozulmuştu. Tabii bir de doğum yaptıktan sonra doğal olarak vücudumun değişeceği yönünde endişeliydim. Biyomekanik ve fizyoloji konusundaki bilgi ve becerimi kullanmaya karar verdim. Bebeğim karnımda büyürken yürüyüşün postürümü korumasını, sırt ve bel ağrımı azaltmasını, kısaca bedenimi kurtarması için yeteneklerimin hepsini kullandım. Yürüyüşle bedenimi ve postürümü geri kazandım. Walk- active hayatımı ve bedenimi sarmaladı. Mükemmel değilim ama Walkactive’in beni dengede hissettirmesini ve başarmamı sağlamasını çok seviyorum. Neticede bebeğim gibi Walkactive de büyüdü. Geçen hafta kızımın sekizinci doğum gününü kutladık. Aynı zamanda Walkactive’in serüvenini de...

-Walkactive’in faydaları nedir?

Vücut şeklinizi dönüştürüyor. Duruşunuz düzeliyor, sağlıklı görünüyorsunuz, aynı zamanda kafanızı boşaltıyor.

-Normal yürüyüş ile Walkactive arasındaki fark nedir?

Çok büyük! Yürüyüş, dünyadaki tüm insanlar için en ulaşılabilir ve küresel egzersiz.

-Peki bu yöntemin farkı nedir?

Hangi yaşta, cinsiyette veya sosyal statüde olursanız olun, Walkactive üç seviyeden oluşur. Birincisi duruş. Kısa bir sürede ‘görsel’ faydasını hemen görüyorsunuz. Bunun için Walkactive’in basit dört farkındalık planını uygulamak gerekiyor. İkincisi ‘kozmetik’. Bu teknik vücudu içeriden dışarıya çalıştırıyor. Üstelik ‘acı yoksa başarı da yok’ mentalitesine sahip egzersizler olmadan vücut şeklini değiştiriyor. Üçüncüsü ise daha işlevsel. Acısız hareket etmeyi öğreniyorsunuz; diziniz, beliniz, poponuz, boynunuzdaki sorunlar azalmaya başlıyor.

-Walkactive’in faydalarını saymanızı istesek?

Olağanüstü bir duruş. Özellikle diz, popo ve beldeki eklemleri koruyor. Kadın ve erkeklerin aerodinamik bir bedene sahip olmalarını sağlıyor. Zayıf ve fit oluyorsunuz. Karbonhidrat diyetiyle birlikte uygulayıp da karnınızı içine çekip kaburgalarınızı kapalı tutmayı öğrendiğinizde dört hafta içinde beliniz 12 santime kadar incelebiliyor. Dilediğiniz zaman, istediğiniz yerde yapılabilecek bir egzersiz. Ayrıca genç gösteriyor. Mutlu ediyor ki bunu yapan birçok  kişi antidepresan kullanmayı bıraktığını söylüyor.

Nasıl yapılır?

Omuzlarınızı geriye atın, dik durun. Başınız dik ve uzun olsun. Karnınızı içeri çekin, kaburga kemiklerinizin kapalı olmasına önem verin. Kollarınızı sallamayın, bükülü halde hareket ettirin. Yürürken ayaklarınızı yuvarlayın, topuktan parmak ucuna (üstteki fotoğraftaki gibi). Ayak bileğiniz açık olmalı, bunu yapmak için ayağınızı yerden kabuk soyar gibi kaldırmalısınız. İlk etapta zorlanabilirsiniz kitaptaki tarifleri yerine getirirseniz başarmamanız için hiçbir sebep yok.

17.00’den sonra karbonhidrat yasak

-Beslenme ve fitness uzmanları günde 10 bin adım atılmasını tavsiye ediyor. Walkactive ile kaç adım atılıyor?

Walkactive ile 7 bin 500 adım atılmasını istiyorum. South Bank Üniversitesi Spor Performansı Bölümü laboratuvarında yapılan araştırmalara göre kanıtlanan ilk sonuçlar heyacan verici, Walkactive sistemi normal yürüyüşten kat be kat daha etkili.

-Bir söyleşinizde “Spor salonunda üç gün yapılan egzersiz her gün yapılan aktif yürüyüş kadar etkili değil” demişsiniz. Ne demek bu?

 

Walkactive’in yararlarını sıraladım... Bunlara ek olarak attığınız her adımda bu tekniğin tüm bedeni incelttiğini, kollarınıza ahenk verdiğini, popoyu şekillendirdiğini söyleyebilirim.

-Peki açık havada egzersiz yapamayanlar, yürüyüş bandında Walkactive’i yapabilir mi?

Tabii ki yapabilir. Ama önce açıkhavada pratik yapmalarını öneriyorum.

-Günde kaç kilometre yürümek, haftada kaç gün bu yöntemi uygulamak gerekiyor?

Neyi amaçladığınıza göre değişiyor. Fitnes, sağlık veya incelmek...

-Kilo vermek isteyenler için ne önerirsiniz?

Saat 17.00’den sonra karbonhidrat yasak. Her gün Walkactive!

İnci Döndaş, Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol