Öğretmen Diyarı

İdeal kilo hesaplama formülü

Beden Kitle İndeksinizi (BKİ) ve Bel Kalça Oranınızı (BKO) tespit ederek zayıf mı, şişman mı yoksa normal kiloda mı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

İdeal Kilonuzu Hesaplayın! BKİ= Kilo (kg) / Boy2 (m2) BKO= Bel Çevresi (cm) / Kalça Çevresi (cm) Örnek: 65 kg ağırlığında, 164 cm boyunda, bel çevresi 76 cm ve kalça çevresi 99 cm olan bir kişinin Beden Kitle İndeksi ile Bel Kalça Oranını hesaplayalım.

Bu verileri BKİ ve BKO formüllerine yerleştirelim: BKİ = 65 / (1.64 x 1.64) = 65 / 2.6896 = 24.16 BKO= 76 / 99 = 0.76 Şimdi aşağıdaki tabloya göre bir değerlendirme yapalım ve bu kişi "Şişman mı yoksa zayıf mı?" anlayalım.

Beden Kitle İndeksi 19′dan küçük: Çok zayıf 20-25 arasında : Normal kilolu 25-30 arasında: Hafif şişman 30 ve üzerinde: Şişman (Obez) 40 ve üzerinde: Aşırı Şişman (Morbid obez) BKİ değeri 24.08 olan kişi tablodan anlaşılacağı gibi normal kilo sınırları içinde yer alıyor.

Ancak hemen bu kişi normal kilodadır diyemiyoruz.

Yani BKİ değeri tek başına şişmanlığı tespit etmemiz için yeterli değildir.

Çünkü şişmanlık vücutta yağ oranının fazla olmasıdır. Bel kalça oranı bize bireyin abdominal (karın bölgesi) yaşlanma seviyesini gösterir.

Ancak bu iki değeri de hesapladıktan sonra gerçek sonucu söyleyebiliriz. Bel Kalça Oranı Kadında 0.8 den küçük, erkekte 0.9 dan küçük olmalıdır. BKO değeri 0.76 olan örneğimizdeki kişinin ideal kilo sınırları içinde yer Aldığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Gebelik ve Emzirme Döneminde Beslenme Kitabı / Yazar: Diyetisyen Aysen Arıcan


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim