Öğretmen Diyarı

İDEAL BESLENME ÇANTASI NASIL OLMALI?
Çocukların okul çağı döneminde yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları, gelecek yaşamlarında bu alışkanlıkları sürdürmeleri açısında oldukça önemli. Dengeli beslenme koşullarına uygun olarak hazırlanmış beslenme çantaları çocukların okul başarılarını arttırmasında büyük rol oynar.


 
Okul çağı, çocukların ömür boyu sürecek davranışlarının kazanılmaya başlandığı, alışkanlıklarının oluştuğu bir dönemdir. Bu dönemde çocukların dengeli beslenme alışkanlığı kazanması geleceklerinde de bu alışkanlıkları sürdürmelerinde etkili olmaktadır.

Dengeli beslenmenin aynı zamanda çocukların sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesi konusunda önemli bir rol oynar.

İdeal Beslenme Çantasında Bulunması Gerekenler Neler?
Beslenme çantasının içinde hem kolay taşınır hem de besin değeri yüksek, 4 ana besin grubundan yiyecekler bulunmalıdır. Bulunması gereken, besin grupları;

Ekmek ve tahıl grubu
Sebze ve meyve grubu
Et grubu
Süt grubu
İlk olarak kahvaltı öğünü ile gece uzun süren açlık sonrası, beynimizin ihtiyacı olan ilk enerji kaynağı sağlanmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu kahvaltıyı atlamayan çocuklarda başarı oranının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Çocukların kahvaltıda tüketecekleri tam buğday-çavdar ekmeği, peynir, zeytin, yumurta, pekmez, mevsim sebzeleri gün içinde ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamalarında büyük rol oynar.
Öğlen yemeğinde ise beslenme çantalarında bulunabilecek tavuk, et gibi protein kaynaklı besinler ile hazırlanan tam buğday ekmekli sandviç, yanında mevsim sebzeleri ve ayran 4 ana besin grubunu oluşturmaktadır.

Ara öğünlerde ise beyin gelişimi için çok önemli olan çiğ (kavrulmamış) fındık, ceviz, badem ile yanında kuru- taze meyveler veya ev yapımı havuçlu tarçınlı cevizli kek hem kan şekerini dengeleyecek hem de çocukların derste verimliliğini arttıracaktır.
Kemik ve Diş Sağlığında Süt Ürünlerinin Rolü Büyük
Vücudumuz için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı olan süt ve süt ürünleri çocuklarda özellikle kemik ve diş sağlığı için çok gereklidir. Kaliteli protein, kalsiyum, A vitamini içeriği zengin olan bu besinler büyüme ve gelişmede çok önemli yer tutar. Günde mutlaka 2 bardak süt-yoğurt-ayran grubu tüketmeleri gerekmektedir.

Hazır Gıdalar Konsantrasyonu Bozuyor
Tüketilmesi önerilmeyen cips, kola, patates kızartması, kek, gofret, meşrubat, bisküvi, şekerleme gibi gıdalar kan şekerinin bir anda yükselmesine ve ardından düşmesine neden olup hem tokluk hissi sağlamaz hem de çocuklarda konsantrasyonu bozar. Bu tür besinlerin beslenme çantasında yer almaması, tüketilmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kısa Bağlantı : http://blog.classloom.com/tr/ideal-beslenme-cantasi-nasil-olmali/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol