öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber

Bu haber kez okundu.

Horlamadan kurtulmanın 7 yolu

Horlmayı uy­ku ra­hat­sız­lı­ğı ola­rak ni­te­len­di­ren Ana­do­lu Sağ­lık Mer­ke­zi KBB uz­ma­nı Op. Dr. Mu­rat Şi­rin, 7 pra­tik yol ile hor­la­ma­nın önü­ne na­sıl ge­çilebileceğini ak­tar­dı:

1) Uy­ku­dan kı­sa sü­re ön­ce tü­ke­ti­len ağır ye­mek­ler­den uzak du­run. Yat­ma­dan ön­ce ağır ye­mek ye­mek bo­ğaz kas­la­rı­nın nor­mal­den çok gev­şe­me­si­ne, bu da hor­la­ma­ya yol açar.

2) Spor­tif bir ya­şam bi­çi­mi ter­cih edin ve faz­la ki­lo­la­rı­nız var­sa uy­gun bir di­yet yar­dı­mı ile ki­lo ve­rin.

3) Ağır hor­la­ma prob­le­mi­niz yok­sa ya­tış po­zis­yo­nu­nu­zu de­ğiş­tir­me­yi de­ne­yin. Dil ge­ri düş­tü­ğü ve ha­va yol­la­rı­na bas­kı yap­tı­ğı için bu ya­tış po­zis­yo­nu hor­la­ma­ya yol aça­bi­lir.

4) Te­nis to­pu te­da­vi­si­ne şans ve­rin. İçin­de te­nis to­pu olan bir bel çan­ta­sı ta­kın ve sır­tı­nı­zın boş­lu­ğu­na ge­ti­rin. Bu yön­tem­le sır­tüs­tü dön­dü­ğü­nüz­de ra­hat­sız olup yan ya­tar­sı­nız.

5) Ya­tak oda­nız­da te­miz ha­va ol­du­ğun­dan emin olun.

6) Si­ga­ra içi­yor­sa­nız bı­ra­kın ya da azalt­ın.

7) Ba­şı­nı­zı yük­sek­te tu­ta­cak ve hor­la­ma­yı ön­le­ye­cek bir hor­la­ma yas­tı­ğı kul­lan­ma­yı ter­cih ede­bi­lir­si­niz.

BUGÜN GAZETESİ

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
loading...