öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber

Bu haber kez okundu.

Horlamadan kurtulmak için bunları deneyin

Hor­la­ma, hor­la­yan ki­şi­den da­ha çok o ki­şiy­le bir­lik­te uyu­yan ve­ya ya­kın­da bu­lu­nan­la­rı ra­hat­sız edi­yor. Hor­ma­la­yı bir tür uy­ku ra­hat­sız­lı­ğı ola­rak ni­te­len­di­ren Ana­do­lu Sağ­lık Mer­ke­zi Ku­lak Bu­run Bo­ğaz Uz­ma­nı Op. Dr. Mu­rat Şi­rin, hor­la­ma­nın bu­run ve bo­ğaz­dan ci­ğer­le­re ha­va ta­şı­yan yol­la­rı açık tu­tan ka­sın, uy­ku sı­ra­sın­da gev­şe­me­si ile oluş­tu­ğu­nu be­lirt­ti. Op. Dr. Şi­rin, 7 pra­tik yol ile hor­la­ma­nın önü­ne na­sıl ge­çile­bi­le­ce­ği ko­nu­sun­da bil­gi­ler ver­di.


 
Horlamadan kurtulmanın 7 yolu


1- Uy­ku­dan kı­sa sü­re ön­ce tü­ke­ti­len ağır ye­mek­ler ve iç­ki­den uzak du­run. Yat­ma­dan ön­ce ağır ye­mek ye­mek bo­ğaz kas­la­rı­nın nor­mal­den da­ha faz­la gev­şe­me­si­ne yol açar.
 
2- Spor­tif bir ya­şam bi­çi­mi ter­cih edin ve faz­la ki­lo­la­rı­nız var­sa uy­gun bir di­yet uygulayın.
 
3- Ağır hor­la­ma prob­le­mi­niz yok­sa ya­tış po­zis­yo­nu­nu­zu de­ğiş­tir­me­yi de­ne­yin. Dil ge­ri düş­tü­ğü ve ha­va yol­la­rı­nın üze­ri­ne bas­kı yap­tı­ğı için bu ya­tış po­zis­yo­nu hor­la­ma­ya yol aça­bi­lir. Yü­züs­tü ve­ya yan ya­ta­rak uyu­mak ter­cih edi­le­bi­lir.
 
4- Te­nis to­pu te­da­vi­si­ne şans ve­rin. İçin­de te­nis to­pu olan bir bel çan­ta­sı ta­kın ve sır­tı­nı­zın boş­lu­ğu­na ge­ti­rin ya da kat­lan­mış bir çift ço­rap işi­ni­zi gö­re­bi­lir.
 
5- Ya­tak oda­nız­da te­miz hava akı­şı ol­du­ğun­dan emin olun. Oda sı­cak ve ku­ruy­sa bu­run ge­çit­le­ri uy­ku sı­ra­sın­da tı­ka­nır ve bu hor­la­ma­ya yol açar. Pen­ce­re­le­ri­ni­zi açık tu­tun ve ge­re­kir­se gen­zi­ni­zi nem­li tut­un.
 
6- Si­ga­ra içi­yor­sa­nız bı­ra­kın ya da azalt­ma yo­lu­na gi­din.
 
7- Ba­şı­nı­zı yük­sek­te tu­ta­cak ve hor­la­ma­yı ön­le­ye­cek bir hor­la­ma yas­tı­ğı kul­lan­ın.
 
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
loading...