Öğretmen Diyarı

Her gün bir bardak meyve suyu…

Meyve sularının sağlıklı beslenmede özel bir yeri olduğunu söyleyen uzmanlar, mevsim değişimleri ile birlikte nezle grip gibi mevsimsel hastalıkların da boy gösterebileceğine dikkat çekiyor ve hastalıklardan korunurken enerji kazanmak için vitamin kaynağı meyve sularının içilmesini öneriyor.

Mevsim değişimi ile birlikte gribal enfeksiyonların da arttığını belirten uzmanlar, düzenli meyve suyu içmenin hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğünü belirtiyor. Özellikle okullarda kolayca yayıldığı bilinen hastalıklardan korunmak için öğrencilerin sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması gerektiğini belirten uzmanlar, vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin meyve sularının tüketilmesini öneriyor.

Prof. Dr. Neriman İnanç, meyve sularının beslenme çantalarının eksilmez besini olduğunu belirtiyor. Öğrencilerin okulda enerji kaybı yaşamaması için meyve sularının önemli olduğunu söyleyen İnanç “Okula dönüş ile öğrencilerin fiziksel ve zihinsel aktiviteleri artıyor bu nedenle okul dönemlerinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor. İçeriğinde doğal şekerleri muhafaza eden meyve suları kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için önemli bir kaynak oluşturuyor. Ayrıca okulların açılması ve mevsim değişikliği ile birlikte ortaya çıkacak virütik hastalıklardan korunmak için de meyve suları doğal bir çözüm oluşturuyor. Bu nedenle öğrencilerin beslenme çantasında her gün mutlaka bir kutu meyve suyu bulunmasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Meyve sularının özelliklerini ve sağlığa yararlarını anlatan İnanç sözlerine şöyle devam etti; “Örneğin bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor ve gribal hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Kayısı suyu ise içerdiği yüksek oranda A ve C vitaminleriyle dayanıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmayı mümkün kılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan bir diğer meyve suyu ise elma suyu. Vişne suyu ise ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olma özelliği taşıyor” dedi.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
her gün bardak meyve suyu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol