Öğretmen Diyarı

Her 8 kadından biri bu hastalığa yakalanıyor

Karakan, Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye Kanser İstatistikleri Raporu'na göre, Türkiye'de görülen ilk 5 kanser türünün dünyadaki ve diğer gelişmiş ülkelerdeki tablo ile benzerlik gösterdiğini belirterek, "Rapor, Türkiye'de erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanserini, kadınlarda ise meme kanserini en sık görülen kanser türleri arasında işaret ediyor. Kadınların korkulu rüyası olarak tabir ettiği meme kanserinde erken tanı çok önemli" dedi.

 

Türkiye'de her 8 kadından 1'inin meme kanserine yakalandığına dikkat çeken Karakan, "Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır. Kontrolsüz çoğalan bu hücrelerin büyümesi için uzun zaman geçmesi gerekir. Çoğalan hücreler kan ve lenf yoluyla vücudun birçok organına yayılır. Amaç, Meme kanseri kan ve lenf yoluyla yayılmadan önce meme içinde henüz küçük bir kitle iken tanı konmasıdır. Erken tanının hayat kurtarıcı olduğu en önemli kanser türü meme kanseridir. Erken tanı konulan hastaların çok büyük kısmı iyileşiyor. Dokunmaktan korkmayın, meme kanserini atlamayın. Erken teşhis için kontrollerinizi düzenli yaptırın" diye konuştu.

 

Meme kanserinin sebeplerini ise Karakan, "Birinci derece akrabalarda Meme kanseri görülmesi. Doğum kontrol hapları ve menopoz ilaçları kullanımı. Obezite, düzensiz uyku, stres, sigara ve alkol kullanımı" olarak sıraladı.

 

Kanserde erken tanının çok önemli olduğunu anlatan Karakan, "Her ay kendi kendini muayene. 40 yaşına kadar 2 yılda 1 doktor muayenesi. 40 yaşından sonra yıllık mamografi ve doktor muayenesi yapılmalıdır" dedi.

 

\"İhlas

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol