Öğretmen Diyarı

Her 100 Bebekten 1’i Kalp Hastası

Doğuştan kalp hastalığı görülme riskinin 100 doğumda bir olduğunu söyleyen Medicine Hospital Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Güven, ailelere doğumdan itibaren çocuklarının kalbini kontrol ettirmesi uyarısında bulundu.

Güven, Türkiye’de saatte 160, yılda ortalama 1,4 milyon bebek doğduğunu söyleyerek, yılda 14 bin kalp hastalıklı bebeğin dünyaya geldiğini belirtti.

Çocuklarda en sık görülen kalp hastalığı belirtilerinin bebeklik çağında hızlı nefes alıp verme, emmede güçlük, aşırı terleme, morarma ve üfürüm duyulması olduğunu ifade eden Güven, kilo alamama, sık hastalanma gibi durumların da doğuştan kalp hastalıklarından kaynaklanabileceğini bildirdi.

Çocuklarda üfürümün bir hastalık değil hastalık belirtisi olduğunu vurgulayan Dr. Hasan Güven, “Çocuğunuzun kalbinde üfürüm duyuluyorsa kalbinde delik de olabilir, tamamen normal de bulunabilir (masum üfürüm).

 Amerikan Pediatri Derneği masum üfürüm teşhisini Çocuk Kardiyoloji uzmanı tarafından konulması gerektiğini bildirmiştir. Üfürüm duyulan çocukların mutlaka Ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gereklidir” dedi.

ailehaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim