Öğretmen Diyarı

Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Basur oluşmasına zemin hazırlayan nedenler şunlardır;

 

Kronik kabızlık ve ishal, kötü beslenme alışkanlığı, tuvalet ihtiyacını ertelemek, tuvalette uzun süre oturmak, yaşlılık ve hamilelik de basurun oluşmasına neden olabilmektedir.

 

Hemoroid Nedir?

 

Öneriler

 

Basurun iyileşmesine katkıda bulunmak için; Günde en az  1,5 ila 2 litre arası su tüketmek bağırsakların çalışmasını sağlayarak, kabız oluşumunu engeller. Lif, tahıl, kepek ekmeği, meyve ve sebze açısından zengin gıdalar alıp, dengeli beslenmeye özen gösterin. Yürüme ve yüzme gibi düzenli egzersizler yapın Bisiklet ve at binme gibi zorlayıcı sporlardan kaçının. Tuvalet alışkanlığı kazanın ve tuvalete, her gün belirli bir saatte gidin. Sauna hamam gibi sıcak yerlerde çok uzun süre kalmayın. Baharatlı yemekler, alkol ya da bağırsak hareketliliğine (kahve, çay) sebep olabilecek gıdalardan kaçının. Kişisel temizliğinize özen gösteriniz. Sizi rahatsız edecek darlıkta iç çamaşırlarından ve sıkı giysilerden kaçının.

 

Basur Belirtileri Nelerdir?

 

Rektal kanama (makattan kırmızı renkli kanama ), Ağrı, Makatta ele gelen şişlik, Akıntı, makatta ıslaklık hissi, Kaşıntı Bu şikayetlerle doktora başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz, basur dışında görülen diğer hastalıklardır. Ağrı oluşumu, iç hemoroidlerde çok geç görülen bulgulardandır. Başlangıç döneminde ağrı hissediliyorsa, tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür ilk akla gelen hastalıklardır.

 

Hemoroidin Dereceleri

 

1. Derece hemoroid: Kanama en mühim şikayettir. Hemoroidlere, rektoskopi metoduyla rastlanır.

 

2. derece hemoroidde de kanama ve kaşıntı şikayetlerine rastlanır. 2. derece hemoroid, ıkınma ile anal muayene esnasında saptanır.

 

Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri 3. derece hemoroidde görülen belirtilerdir. 3. derece hemoroid için yapılan anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Hemoroid pakeleri muayene ile içeriye gönderilebilir.

 

4. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler de 4. derece hemoroidde saptanır.

 

Hemoroid (Basur) İçin Tedavi Yöntemleri

 

Bağırsak fonksiyonlarının düzenli işlemesi ve  altta yatan kronikleşmiş kabızlığın giderilmesi, Bol lif içeren gıdalara tüketilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi, Lokal krem ve pomatlar.

 

Skleroterapi Bant Ligasyon


Klasik cerrahi metodla hemoroid ektomi operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür.

 

Lazer Tedavisi

 

(Nd-yag lazer tekniği ile genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Lazer tedavisi 3′üncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.

 

saglikliyasamrehberi.org

Anahtar Kelimeler:
Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim