Öğretmen Diyarı

Hemen herkeste görülen yağ bezeleri nedir? Tehlikeli midir? Ölümcül riski var mı? Hangi durumda dikkat etmeli?

Her yaşda ortaya çıkabilirler ancak genellikle 20-40 yaşları arasında sık görülür. Oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak ailesel ve genetiksel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Yağ Bezesi kötü huylu bir kitle değildir ve genellikle kişiye zararsızdır. Sıklıkla kollarda, gövdede, sırtta, bacakta boyunda ve kalçada çıkar.

Lipom(Yağ Bezesi) tanısı sıklıkla klinik muayene ile konur. Eğer yerleşim yeri farklı ise veya şüphelenilen klinik bir durum var ise ultrasonografi, tomografi, iğne ile biyopsi veya cerrahi biyopsi yaptırılabilir.

Tedavi genellikle gerekli değildir. Ancak lipom istenmeyen bir yerleşim yerinde ise ve basıya bağlı sıkıntı oluşturuyorsa, ağrılı ise, hızla büyüyorsa veya hastada kozmetik sorunlar yaratıyorsa cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

YAĞ BEZESİ NE ZAMAN TEHLİKELİ?

Lipomlar mikrop kaptığında problem yaratabilir. Özellikle renk değiştirme, kızarma, büyüme gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir. Çok nadir de olsa selim lipomlar habis tümörlere dönüşebilir. Zamansız büyüme gösteren lipomlar mutlaka ameliyatla çıkarılmalı. Daha sonra da patolojik sonucuna bakılmalı. Eğer sonuç kanser çıkarsa tümör ameliyatla geniş olarak çıkarılır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenize çok dikkat edin, düzenli egzersiz yapın, sigara ve alkolden uzak durun.

Belirtileri nelerdir?

Yağ bezesinin en tipik belirtisi dokuda görülen şişliktir. Ancak bu şişlik uzun süreli ve soğuk bir şişliktir. Uzun zaman dilimi sürecinde şişlik ağır bir biçimde büyür. Şişlikte herhangi bir ağrı veya sızı olmaz. Ancak Angiolipom gibi lipom çeşitleri ağrılı olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Lipom yağ bezeleri tedavisi çoğunlukla ihtiyaç duyulmayan bir durumdur. Ancak kişide yağ bezesi ağrı, sızı, basınç hissi, vb rahatsızlıklara neden oluyorsa yağ bezesi ameliyatı ile cerrahi yöntemlerle çıkartılabilir.

Ahmet maranki yağ bezesi için bitkisel çözüm:

Yağ bezeleri vücutta çirkin görüntüler oluşturur.Özellikle vücudun en belirgin yerlerinde bulunuyorsa (göz altı yağ bezesi tedavisi).. Bunun için çok basit ve pratik bir çözümü var.
İşte yağ bezelerini gidermek için formül;

Hazırlanışı

Kabukları soyulmuş iki elma dilimi, kekik suyunda pişirildikten sonra, ezilerek lapa haline getirilir. Lapaya bir fincan karpuz suyu, bir tatlı kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı yoğurtla kaymak ilave edilir. Krem kıvamına gelinceye kadar, yulaf unu serpilir. Ateşte ısıtılarak yüze sürülür.

habermonitör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim