Öğretmen Diyarı

Hem şifa oluyor hem zayıflatıyor

Havaların bir soğuk bir sıcak seyretmesi vücut dengesini bozuyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla hastalıklara da davetiye çıkartılıyor. Hastalıklarla baş edebilmenin yolu bağışıklık sisteminin güçlü olmasında yatıyor. Vücut direncini artıran gıdaların başında ise  zencefil geliyor. Her derde deva olan  zencefil özellikle kötü bakterilere karşı tam anlamıyla kalkan görevi görüyor.

 

 

Her derde deva

 

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun çalışmalarına göre de  zencefil mide bulantısı, şişkinlik, sindirim problemleri, mide, bağırsak enfeksiyonlarında etkili oluyor. Ayrıca, akciğeri temizleyen zencefil, terlemeyi artırarak cildi de güzelleştiriyor. Kan dolaşımını artırıp kolesterolü düşürüyor. Solunum yoluyla bulaşan mikroplara karşı mücadele ediyor.

 

 

Doğal aspirin

 

 

 

Özellikle soğuk algınlığıyla, buna bağlı olan öksürük için yatıştırıcı etkisi oluyor. Ayrıca zencefil, doğal aspirin olarak kanı sulandırır, böylece kanın pıhtılaşmasını engeller. Kan pıhtılaşması sonucu oluşan istenmeyen rahatsızlıkları engellemeye yardımcı olur. Beyne de faydası olan  zencefil hücrelerin işlevini artırıyor.

 

 

Zayıflatır

 

 

 

Zencefili sıcak havalarda soğuk içeceklere ilave edebilir, kışın da demleyip çay olarak içebilirsiniz. Böylece hem bağışıklık sistemi güçlenmiş olur hem de zayıflamaya yardımcı olur. Bal ile tatlandırılan  zencefil çayı zayıflatırken birçok hastalığa da çare olabiliyor.  Zencefil ile havuç ve elmayı blenderda karıştırın. Bedeninize güç verecek olan bu karışımı özellikle sabahları içiniz.

 

Zencefil, vücuttaki iltihabın atılmasında etkilidir. Kanserden korur. Zencefilin bir başka özelliği de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu da zayıflamak isteyenler için zencefili önemli hale getirmektedir.  Zayıflama tedavisinde kan şekerini dengede tutuğu için tok tutar. Metabolizmanın yavaşlamasını engeller. Rahat kilo verilmesini sağlar.

 

acun.con

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim