öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber

Bu haber kez okundu.

Hastalıklardan kış sebzeleriyle korunun

Te­re: İçe­ri­sin­de­ki ma­de­ni tuz­lar ve vi­ta­min­ler sa­ye­sin­de ka­nı te­miz­ler.Vü­cu­dun has­ta­lık­la­ra kar­şı di­ren­ci­ni ar­tı­rır. Böb­rek taş­la­rı­nı eri­te­rek düş­me­si­ni ko­lay­laş­tı­rır. Kan şe­ke­ri­ni den­ge­le­yi­ci özel­li­ği var­dır. Güç ve­ri­ci­dir ve hal­siz­li­ğe iyi ge­lir.

Turp: Böb­rek­ler için ya­ra­rı olan turp iyi bir po­tas­yum kay­na­ğı­dır. Ye­mek­ler­le bir­lik­te tü­ke­til­di­ğin­de tok­luk his­si­ni de ar­tı­rır. Ba­ğı­şık­lık sis­te­mi­ni güç­len­dir­me­si ne­de­ni ile kış ay­la­rın­da ko­lay has­ta ol­ma­nı­zı en­gel­ler. Özel­lik­le üst so­lu­num yo­lu en­fek­si­yon­la­rı­na ya­ka­lan­ma ris­ki­ni azal­tır.

Sa­la­ta­lık: Vü­cu­du en­fek­si­yon­la­ra kar­şı ko­ru­ma­sı ne­de­ni ile kış ay­la­rın­da si­zi has­ta­lık­la­ra kar­şı ko­ru­ya­cak­tır. Ka­bız­lık prob­le­mi çe­ken­ler için hız­lı bir ba­ğır­sak hız­lan­dı­rı­cı­dır. Ödem ne­de­ni ile sü­rek­li şiş­kin­lik his­se­den bi­rey­le­rin sa­la­ta­lar içe­ri­sin­de sık­lık­la sa­la­ta­lık tü­ket­me­si önem­li­dir.

Bro­ko­li: Po­tas­yum­dan zen­gin olan bro­ko­li fo­lik asit içe­ri­ği yük­sek seb­ze­ler­den. Fo­lik asit özel­lik­le ge­be­lik pla­nı olan ka­dın­lar için vaz­ge­çil­mez bir mi­ne­ral. Bro­ko­li­nin pi­şi­ril­me yön­te­mi de çok önem­li­dir. Haş­la­ma su­yu­nun dö­kül­me­me­si vi­ta­min ka­yıp­la­rı­nı en­gel­ler. Bro­ko­li ba­zı kan­ser­le­re ya­ka­lan­ma ris­ki­ni azal­tır.

Ha­vuç: A vi­ta­mi­ni yük­sek olan ha­vuç ay­nı za­man­da iyi bir po­sa kay­na­ğı­dır. Mi­de ve bağır­sak prob­lem­le­ri olan bi­rey­le­re iyi ge­len ha­vuç, ko­les­te­ro­lü den­ge­ler.

Is­pa­nak: De­mir içe­ri­ği yük­sek ola­rak bi­li­nen ıs­pa­na­ğın içe­ri­sin­de­ki de­mi­rin vü­cut­ta emi­li­mi dü­şük se­vi­ye­de­dir. Di­ğer seb­ze­le­re gö­re pro­te­in ora­nı yük­sek olan ıs­pa­nak tan­si­yo­nu den­ge­ler, ka­nın pıh­tı­laş­ma­sı­nı azal­tır. İçer­di­ği be­ta­ka­ro­ten ile vü­cu­dun ba­ğı­şık­lık sis­te­mi­ni
güç­len­di­rir.  

Ka­bak: Bir öğün­de ka­bak ye­me­ği tü­ket­ti­ği­niz­de gün­lük fo­lik asit ih­ti­ya­cı­nı­zın yüz­de 25’i­ni kar­şı­lar­sı­nız. Güç­lü bir an­ti­ok­si­dan olan A vi­ta­mi­ni içe­ri­ği yük­sek­tir.

May­da­noz: C vi­ta­mi­ni içe­ri­ği yük­sek olan may­da­no­zun en bü­yük özel­li­ği id­rar sök­tü­rü­cü et­ki­si­dir. Vü­cu­dun­da ödem olan bi­rey­le­rin sık­lık­la ye­mek­ler­de ve­ya sa­la­ta­lar­da tü­ke­til­me­si ge­rek­li­dir. Yük­sek tan­si­yo­nu olan­lar bol may­da­noz tü­ket­me­li­dir.

Re­ze­ne: Kış ay­la­rın­da has­ta­lık­lar­dan ko­run­mak için re­ze­ne ça­yı bi­re­bir­dir. Kay­na­tıl­ma­sı ye­ri­ne sı­cak su­da bek­le­til­me­si da­ha sağ­lık­lı bir ha­zır­la­ma yön­te­mi­dir. Vü­cut di­ren­ci­ni ar­tı­ran re­ze­ne dü­zen­li içil­di­ğin­de ko­les­te­ro­lü dü­şü­rür.
 
SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
loading...